Predčasne parlamentarne volitve na Irskem bodo ostale v spominu kot prelomnica v zgodovini države, poroča nemški časnik Spiegel. Na prvi pogled sicer ne bo prišlo do globokih sprememb, saj bo glede na javnomnenjske ankete eno konservativno stranko na oblasti zamenjala druga konservativna stranka.
Stranki Fianna Fail, ki je bila na oblasti zadnjih 14 let, se skoraj gotovo obeta potop, saj po predvolilnih anketah dosega le ponižujočih 15 odstotkov. Kljub temu pa volilna kazen ne bo doletela glavnega krivca za katastrofalno gospodarsko stanje, v katerem se je znašla Irska. Brian Cowen, nekdanji finančni minister in nekdanji premier, je namreč pred mesecem dni odstopil z mesta predsednika te stranke.
Sedaj se bo moral z besom volivcev soočiti novi predsednik stranke Micheal Martin, ki je volivce poklical na pomoč, a ta klic bo verjetno naletel na gluha ušesa. Po Martinovih besedah je jeza slaba osnova za volilne odločitve, hkrati pa se zaveda, da bo današnji dan najverjetneje dan streznitve za Fianna Fail.
Irska se je znašla v najhujši krizi v zadnjih desetletjih, prvič po 90 letih od osamosvojitve pa je znova pod tujim nadzorom. Zaradi večmilijardnega posojila s strani EU njene gospodarske in finančne politike od novembra lani nadzirajo strokovnjaki iz Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Po poročanju Spiegla se Irci tega globoko sramujejo.
Konservativci in novi obrazi
Glede na javnomnenjske raziskave se najboljši rezultat obeta drugi konservativni stranki Fine Gael, ki trenutno vodi s 40-odstotno podporo, njen vodja Enda Kenny pa bo najverjetneje postal novi premier.
Glede na politiko je Fine Gael zelo podobna Fianna Fail, tako da o radikalni spremembi nikakor ne bo mogoče govoriti. Poleg tega je Kenny poslanec že 30 let in tako del politične generacije, ki je Irsko pahnila v situacijo, v kateri je sedaj.
Kljub temu pa bo irska politika doživela drugačno politično revolucijo zgodovinskih razsežnosti. Prihaja namreč tudi do velikega upora ne le proti nekaterim strankam, temveč proti večstrankarskemu sistemu.
Še nikoli doslej ni imelo toliko nestrankarskih kandidatov realne možnosti za vstop v Dail, spodnji del irskega parlamenta. Skupaj oblikujejo tretjo najmočnejšo politično silo, za Fine Gael in levosredinsko Laburistično stranko.
Tudi če Fine Gael ne dobi absolutne večine v parlamentu, bo lahko Kenny z nestrankarskimi poslanci oblikoval enostrankarsko vlado. Zelo verjetno pa bo v novem irskem parlamentu sedelo rekordno število novih obrazov – izraz splošne želje po spremembi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.