Ameriške sile so za Lynchevo izvedeli med iskanjem Alija Hasana al Madžida, med Američani bolj znanega kot "Kemični Ali", ki je pred leti s kemičnim orožjem pobijal Kurde. Najprej so dobili anonimno pismo, ki je navedlo tudi natančno številko sobe, kjer je bila ameriška vojakinja.
Kasneje jih je obvestil še eden od prebivalcev Nasirije in Američanom dejal, da privrženci Sadama Huseina Lynchevo zadržujejo v bolnišnici "Sadam", v kateri so si uredili vojaški štab. Ta oseba je Američanom tudi povedala, da so ujetnico mučili, saj naj bi imela zlomljeni obe nogi in roko ter najmanj eno strelno rano. V akciji so sodelovali marinci, vojaški piloti, rangerji in pripadniki posebnih enot SEAL (SEa Air Land). Ameriški vojaki so vdrl v bolnišnico, kjer našli minomete, strelivo, zemljevide in drugo štabno opremo. Eden od iraških ujetnikov je kasneje napadalcem v bližini bolnišnice bolnišnice pokazal grobove devetih trupel, domnevno ameriških vojakov.
Po rešitvi Lyncheve Američani pogrešajo še 16 vojakov, sedem pa jih je v iraškem ujetništvu. Po uradnih podatkih Pentagona je doslej v Iraku umrlo 51 ameriških vojakov, Britanci pa poročajo o 27 mrtvih.