Kot je po pogovorih z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico in srbskim premierom Zoranom Đinđićem, ter mandatarjem črnogorske vlade Milom Đukanovićem povedal Solana, bodo te volitve neposredne, izjema bodo le prve volitve, ko bodo za dve leti poslance prvega sklica parlamenta nove države volili posredno v vseh treh sedanjih parlamentih. Dogovorili so se tudi, da bo formulacija načina volitev poslancev vključena v ustavno listino.

Solana je ob tem izrazil pričakovanje, da bodo ustavno listino sprejeli do konca leta. Kot je dejal, mu je predsedujoči ustavne komisije dejal, da bo zasedanje komisije, ki je pristojna za pripravo besedila, verjetno sklical v torek. Celotno delo, vključno s sprejemom v vseh treh parlamentih, pa bi lahko sklenili do konca decembra. Izrazil je še zadovoljstvo z doseženim dogovorom, današnji dan pa označil kot pomemben, saj so končali politični del ustavne listine.
Đinđič je po pogovoru s Solano dejal, da bi morala v prihodnjih petih ali šestih dneh zasedati srbska in črnogorska skupščina ter sprejeti ustavno listino. Pričakovanje, da bodo v nekaj dneh končali pripravo ustavne listine, s čimer bodo ustvarjeni tudi pogoji za njen sprejem, je po pogovoru s Solano izrazil tudi Đukanović.
Na vprašanje, kaj meni o napovedih, da bi podpredsednik Đukanovićeve Demokratske stranke socialistov Svetozar Marović lahko bil predsednik nove državne skupnosti Srbije in Črne gore, pa je Đinđić dejal, da bi bilo dobro, če bi bil prvi predsednik iz Črne gore, saj bi s tem ta dokazala, da si iskreno želi novo skupnost.
Koštunica, ki je bil prvi in zadnji sogovornik Solane med njegovim enodnevnim obiskom, je po pogovorih ponovil, da je bilo vprašanje načina volitev poslancev za srbsko in jugoslovansko stran rešljivo samo na način neposrednih volitev, kar se je zdaj tudi zgodilo.
Koštunica je še zatrdil, da bo skušal vodjo črnogorske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predraga Bulatovića, ki je danes znova ponovil, da njegova stranka v zveznem parlamentu ne bo podprla danes doseženega kompromisnega dogovora, prepričati v pravilnost dogovora. Po Bulatovićevem mnenju se namreč v primeru kompromisne rešitve "separatistične sile" v Črni gori čez dve leti ne bi pogovarjale o neposrednih volitvah, temveč o pripravah za referendum o neodvisnosti. Z Bulatovićem se je danes sestal tudi Solana, ki je po pogovoru dejal le, da se mu zdi, da z doseženim dogovorom ni zadovoljen, ob tem pa dodal, da se bo o njem pogovarjal še z jugoslovanskimi in srbskimi predstavniki, poroča Beta.