Brazilske oblasti so sporočile, da so že avgusta iz rok izkoriščevalcev rešile 146 delavcev, ki so delali v grozljivih pogojih. Razložili so, da gre dobesedno za sužnje, ki niso imeli nikakršnih pravic, njihovo dostojanstvo so izkoriščevalci poteptali, vsak dan so bili žrtve poniževanja in zlorab … Policija je v brazilski zvezni državi Rio de Janeiro rešila 95 sužnjev, v Minas Geraisu pa 51, med njimi so bili tudi mladoletniki, stari od 15 do 17 let, poroča ameriška spletna stran CNN.

Delavci – sužnji so povečini delali na kmetijah, pobirali so letino in obdelovali zemljo. Delali so po cele dneve, brez počitka, brez malice. Živeli so v nečloveških razmerah, brez stranišča in kopalnice. Niso imeli niti dostopa do vode, njihovi delodajalci pa so jih na delo prevažali v nevarnih in nehumanih pogojih.
Kaj pa kazenski pregon?
Delavci – sužnji so pri svojem delu uporabljali tudi nevarne snovi, za zaščito pa seveda ni bilo poskrbljeno, so sporočili predstavniki ministrstva, ki so presenetili tudi z izjavo, da bodo delodajalce oglobili, ni pa še znano, ali jih bodo tudi kazensko preganjali.
Brazilske oblasti so še obljubile, da bodo z akcijami reševanja nadaljevale. V preteklosti so preiskovalci odkrili, da se s tovrstnim izkoriščanjem ljudi ne ukvarjajo le manjši zasebniki, temveč tudi velika podjetja. Policija je letos le v zvezni državi Rio de Janeiro rešila več kot 200 delavcev – sužnjev.
Mednarodna delavska organizacija (ILO) s sedežem v Ženevi pa opozarja, da je na svetu najmanj 12,3 milijona ljudi, ki so prisiljeni delati v nečloveških in sužnjelastniških odnosih.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.