Potem ko so člani RVK proučili več možnosti, so se poenotili glede tega, kdaj je glasovnica veljavna in kdaj se šteje, da je oddana glasovnica neveljavna. Povsem nesporno je veljavna tista glasovnica, ki jo volivka oziroma volivec izpolni v skladu z navodilom za glasovanje, natisnjenim na glasovnici; da torej obkroži zaporedno številko ene liste. Če želi, lahko na listi, za katero je glasoval, označi še kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi kandidati. Takšen preferenčni glas pravilno odda tako, da pred imenom in priimkom izbranega kandidata obkroži zaporedno številko. Glasovnica bo veljavna ne glede na to, ali je oddal preferenčni glas ali ne.
RVK je v navodilu razrešila tudi dilemo, ki se je v zadnjem času pojavljala v medijih, kaj v primeru, če bo volivec denimo pravilno na glasovnici obkrožil zaporedno številno ene liste, preferenčni glas pa dal kandidatu z druge liste. Takšna glasovnica bo veljavna, vendar pa se bo štela kot glas za tisto listo, za katero je volivec glasoval, preferenčni glas pa se ne bo upošteval. Preferenčni glas se bo tako upošteval le v primeru, če ga je volivec dal kandidatu z iste liste, za katero je sicer glasoval. Takšen prednostni glas pa bo prav tako štel le v primeru, če je bil oddan na veljavni glasovnici. Preferenčnih glasov z glasovnic, za katere bo volilni odbor ugotovil, da so neveljavne, ne bodo upoštevali.
Veljavna je tudi glasovnica in se šteje kot glas za listo tudi v primeru, ko volivka oziroma volivec odda samo preferenčni glas, ko torej obkroži samo zaporedno številko pred imenom in priimkom enega kandidata. Poleg preferenčnega glasu se v tem primeru šteje glas tudi listi, na kateri je ta kandidat. Seveda ob pogoju, da je takšno svojo voljo izkazal samo na eni listi in da pri katerikoli drugi listi ni naredil nobene druge oznake.
Tako bo veljavna vsaka glasovnica, iz katere je jasno razvidno, za katero listo je volivec glasoval. Tako bodo volilni odbori lahko za veljavno šteli tudi glasovnice, ki niso bile povsem izpolnjene v skladu z navodilom. Gre za primere, ko je volivec namesto zaporedne številne liste obkrožil denimo ime liste ali imena kandidatov na listi, naredil pri listi kakšno drugačno oznako denimo kljukico, križec, iks, obkrožil samo zaporedno številko pri kandidatu. Glasovnice bodo veljavne tudi v primeru, ko bi denimo volivec obkrožil ime liste, pri drugi listi pa z drugačnim znakom zapisal kakšno označbo.