Tujina

Resolucija proti Izraelu

New York, 08. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Generalna skupščina OZN je sprejela resolucijo o obsodbi izraelskih vojaških vpadov na palestinska avtonomna območja, vendar se je velik del članic OZN, med njimi tudi Slovenija, glasovanja vzdržal.

Neuspeh komisije za Dženin - poraz ZN
Neuspeh komisije za Dženin - poraz ZN FOTO: Reuters

Za resolucijo, ki sta jo v imenu skupine arabskih in neuvrščenih držav predlagala Sudan in Južna Afrika, je glasovalo 74 držav, vzdržanih jih je bilo 54, proti pa sta poleg Izraela in ZDA glasovala še Mikronezija in Maršalovo otočje. Generalna skupščina je obravnavala resolucijo, potem ko Varnostnemu svetu in generalnemu sekretarju Kofiju Annanu skoraj dva tedna ni uspelo poslati v Izrael misije, ki bi ugotovila kaj se je dogajalo v palestinskem begunskem taborišču Dženin v času izraelskega vojaškega napada.

Predlog resolucije v Generalni skupščini kot obtoženca navaja izključno Izrael, zaradi česar je resolucija izgubila podporo držav Evropske unije in pridruženih držav, ki v primeru, da se članice EU uspejo dogovoriti o enotnem stališču, običajno glasujejo enako kot skupnost, za članstvo v kateri si prizadevajo. Postopek glasovanja o resoluciji je bil nekoliko zapleten, saj so posamično glasovali o vsakem določilu posebej, nato pa še o celotnem predlogu.

EU in pridružene članice so podprle nekaj določil, med njimi tisto, ki generalnemu sekretarju Annanu nalaga, da v 14 dneh pripravi poročilo o dogodkih v Dženinu, ne glede na to, da Izrael ni dovolil prihoda misije. Kljub temu, da resolucija ni bila sprejeta z veliko večino, pa seveda velja, zato bo moral Annan pripraviti poročilo. Prav tako veljajo vse obsodbe Izraela, ker pa resolucije Generalne skupščine, za razliko od resolucij Varnostnega sveta, nimajo pravno obvezujočih posledic, pomenijo obsodbe le moralno zaušnico.

Pomočnik generalnega sekretarja za politične zadeve Danilo Türk je po sprejetju resolucije ocenil, da bi morala biti resolucija sprejeta z znatno večino, če bi hoteli od nje pričakovati kakšen politični učinek. Izraelska misija pri OZN je resolucijo označila kot farso, saj je bila sprejeta v času, ko je bil v Izraelu izvršen nov teroristični napad in niti z besedico ne omenja palestinskega terorizma.

Palestinski predstavnik v OZN Naser al Kidva pa je dejal, da gre za načelno zmago. Američani so predlog resolucije kritizirali že pred glasovanjem, saj je ameriški veleposlanik pri organizaciji John Negroponte dejal, da je popolnoma neuravnotežena in zato nesprejemljiva. Evropske države so sicer skušale predlagati nekaj sprememb in dodati obsodbo terorizma, vendar jih je večina članic OZN zavrnila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10