Tujina

Rio: Revne zapirajo v geto?

Rio de Janeiro, 24. 06. 2009 13.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ne le ogromen prepad na družbeni lestvici, prebivalce revnih in bogatih delov Ria de Janeira bo kmalu ločeval tudi več kilometrov dolg zid. Gradijo ga pod pretvezo zaščite narave.

Od marca so zgradili že več sto metrov zidov. Na nekaterih mestih pa bodo po posvetu s prebivalci namesto zidu zgradili sprehajalne poti in tako preprečili širjenje favel.
Od marca so zgradili že več sto metrov zidov. Na nekaterih mestih pa bodo po posvetu s prebivalci namesto zidu zgradili sprehajalne poti in tako preprečili širjenje favel. FOTO: Reuters
Število prebivalcev favel v Riu de Janieru je od leta 1991, ko jih je bilo okoli 250 tisoč, do leta 2000 naraslo na več kot milijon. Od takrat so tudi zadnji uradni podatki.

Rio de Janeiro, mesto nasprotij. Drugo največje v Braziliji in tudi v Južni Ameriki, dom več kot šest milijonov ljudi. V širšem mestnem območju jih živi še dvakrat toliko. Je tudi mesto, kjer so razlike med bogatimi in revnimi preprosto nepredstavljive. V nekaterih četrtih je življenjski standard višji kot v Skandinaviji, v drugih se lahko primerja le z obubožanimi afriškimi državami.

V revnih četrtih, tako imenovanih favelah, živi vsak peti prebivalec Ria. Po mestu jih je raztresenih več kot 500, največja med njimi in tudi najbolj znana pa je Rocinha. Mesto v mestu, le kilometer od morja, se vzpenja na strmem pobočju, stisnjeno med razkošne stolpnice, tropski gozd in prepadno steno.

Po novem pa naj bi ga od 'srečnejšega' sveta ločevala še ena pregrada – tri metre visok betonski zid. Uradno naj bi z njim preprečili širjenje močno prenaseljene favele na območje tropskega gozda, čemur pa prebivalci ne verjamejo. "Zid predstavlja geto, apartheid, konec komunikacije med ljudmi, zato se borimo proti njemu," je dejal predstavnik prebivalcev Rocinhe Antonio Ferreira de Mello. "Širjenje favel v gozd lahko preprečiš tudi na druge načine," je prepričan.

Favela
Favela FOTO: Reuters
Nikoli nismo nameravali nikogar zapreti v geto. Kaj je funkcija zidov okoli moje ali tvoje hiše, okoli vseh hiš? Njihov namen je določati meje. Do tu se lahko širite, naprej je gozd. Moreno Junior, direktor podjetja za javna dela, ki gradi zid

"Kakršen koli zid nikoli ni bil dobra ideja,“ se strinja tudi Paulo Vannuchi, minister, ki je v vladi odgovoren za človekove pravice. Kritiki so našli dovolj zgovorne primerjave: omenjajo berlinski zid in tistega, ki ga pod pretvezo varnosti Izraelci gradijo na Zahodnem bregu.

Tudi zaščita narave v primeru Ria naj bi bila le izgovor. V resnici naj bi ga gradili, ker oblasti niso sposobne preprečiti širjenja favel in poskrbeti za večjo socialno vključenost njihovih prebivalcev. Poleg tega večino nadzirajo kriminalne združbe, ki naj bi tudi v tropskem gozdu našle skrivališča za drogo in orožje. Poraja pa se še eno vprašanje: Zakaj naj bi se zid dvigal le v tistih favelah, ki so najbližje bogatim četrtim? Je razlog res zaščita narave?

Zaradi množičnega in ostrega nasprotovanja so oblasti prvotne načrte nekoliko oklestile, a še vedno naj bi okoli Rocinhe in še 12 favel, ki naj bi prav tako ogrožale tropski gozd, zgradili 14 kilometrov zidov. Del so jih že. Od marca, ko se je gradnja začela, so postavili že več sto metrov betonskih pregrad.

Tudi nekaj dobrega se je izcimilo iz tega

Ena od več kot 500 favel v Riu se vzpenja nad četrtjo Leblon, ki je med najbogatejšimi v mestu, pohvali pa se lahko z veliko lepšim razgledom.
Ena od več kot 500 favel v Riu se vzpenja nad četrtjo Leblon, ki je med najbogatejšimi v mestu, pohvali pa se lahko z veliko lepšim razgledom. FOTO: Reuters

Verjeli ali ne, nekateri prebivalci revnih mestnih četrti so pozornosti, ki so je deležni zaradi načrtov o gradnji zidu, celo veseli. Končno se namreč oblasti ukvarjajo tudi z njihovimi problemi.

Tako so oblasti marca napovedale denarno pomoč za najrevnejše družine, da bi na ta način pomagali rešiti njihove stanovanjske probleme. Prav to naj bi bila srž problema, v favele se namreč preseljujejo tisti, ki si stanovanja drugje ne morejo privoščiti. Do leta 2011 naj bi zgradili milijon novih domov, kar pa je v državi, kjer jih po nekaterih ocenah primanjkuje kar sedemkrat toliko, le kaplja v morje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Xspot
25. 06. 2009 03.01
Zid ima kvečjemu potencial, da postanejo ograjeni predeli, nekakšen ogromen super zapor, ki bo eksplodiral ob prvi večji krizi. Po svetu zidajo cela mesta iz nič, opremljena z golf igrišči, da jim zraste cena, pa v njih sploh še nihče ne živi, ker se še igrajo monopoli. Tudi v Braziliji je najmanjši problem urediti urbano okolje, ampak hočejo prej še kolonizirati zemljo in zasužnjiti prebivalce. Stara finta Svetovne banke in Skladov za razvoj, ki gre po svoji patološki, matematični poti naprej.
NoriKonj
25. 06. 2009 02.20
d33pm1nd: Ross Kemp sicer ni nezainteresiran nepristranski novinar ampak resnica o revščini, drogah in podkupljeni policiji je ista. Evropejci se najprej vprašamo od kod so Ti ljudje prišli in kako to, da jih je toliko. Prišli so iz podeželja, ker Brazilija ni uvedla agrarne reforme (bi produkcija padla pod minimum potreb prehrane!) mi pa podpiramo organizacije, ki z našim denarjem preprečujejo krčenje gozdov za nove kmetije revnih namesto, da bi investirali v delovna mesta za te ljudi. Drugi razlog so otroci: vsaka ženska jih ima povprečno 4, ki preživijo otroštvo. S takim prirastkom nobena investicija ne more dohajati povečanih potreb.
NoriKonj
25. 06. 2009 02.05
vaka: ne moreš živeti na boljši, ker je novica malo drugačna kot izgleda tukaj. Zid gradijo, da bi preprečili gradnjo favel na pobočjih, ki so brez nosilnega terena in kjer se v deževni sezoni trgajo zemeljski plazovi do 300 metrov globoko. Živeti v faveli ima tudi svoje dobre strani: je vse polno lepih, zvestih in pridnih deklet, le za tujce je malo težje, ker se jim prilepijo tiste za denar. Otrok je več kot odraslih, pomisli pa da tam ni zime, le pomlad in poletje. Italijani so lani predvajali serio 4 oddaj, ki naj bi pokazala na problem, pa je bila potem resnica precej drugačna, kot so si jo Evropski novinarji pričakovali. Ljudje, ki tam živijo niso drugačni od nas in so se organizirali, le mi ne smemo tja, ker postanemo plen. Ti imaš v denarnici, ko greš na kavico, njihov mesečni dohodek, z razliko, da tam 5-članska družina povprečno je cel mesec z denarjem, ki ga ti pustiš na črpalki vsakokrat, ko napolniš rezervar.
mehka pupa
24. 06. 2009 22.18
je odvisno na kateri strani zida si, jaz bi raje živel na boljši
SLO_the_BEST
24. 06. 2009 16.28
"Tako so oblasti marca napovedale denarno pomoč za najrevnejše družine, da bi na ta način pomagali rešiti njihove stanovanjske probleme." optimisti :D
d33pm1nd
24. 06. 2009 16.26
kogar zanima priporočam ogled dokumentarca od Ross Kempa- Rio de janeiro. dobro opisane razmere v favelah in razkol bogati-revni. policija podkupljena v nulo, droge povsod, revščina,....
kursa
24. 06. 2009 16.09
to bi blo zanimiv v zivo vidt...k je res prevec poseljeno...
gorgoroth
24. 06. 2009 16.00
boban_kolarevic24.06.2009, 15:570 Pa ti si bolan ojoj res si moten.
Tomaž Jerov?nik
24. 06. 2009 15.55
Tu bi se mogli spomnit pa rušit črne gradnje.. Kaki biznis bi bil to ;-))
Mars
24. 06. 2009 15.54
Samo upam da ne bo kakega hudega potresa na teh mestih, ker bo pokopalo pod sabo tisoče ljudi.
Kaplanos_
24. 06. 2009 15.30
jap isti drek bo tut kle!
porka.malorka
24. 06. 2009 14.52
Čez par let bo isto v RS
GamadLeva
24. 06. 2009 14.48
Gnezda kriminala in prostitucije, lahko bi še za kakšen meter zid povišal.
135kmh
24. 06. 2009 14.44
Se razmožujejo kot kitajci
LuLeK188
24. 06. 2009 14.43
Žalostno da morajo z zidovi preprečevati naseljevanje. da si ljudje sami ne pridejo gor da nesmejo rinit v naravo.