
Rodneyja Kinga, ki je bil leta 1991 žrtev nasilja ameriških policistov, to pa je potem bil povod za množične proteste, so našli mrtvega na dnu bazena. Truplo je na njegovem domu v Rialtu našla njegova zaročenka, policija pa dodaja, da na kraju samem ni našla sledi nasilja.
Rodney King je pred 20 leti postal ikona, ko je v javnost prišel amaterski posnetek nasilja štirih losangeleških policistov, ki so se izživljali nad neoboroženim Kingom. 3. marca 1991 so ga policisti ustavili, nato pa pretepli s palicami, ga brcali in ga izpostavljali elektrošokom. Vse skupaj je posnel amaterski snemalec, posnetek pa je pozneje pristal v medijih.
Na posnetku je mogoče videti, da je King prejel več kot 50 udarcev s palico. Pri tem je dobil poškodbe glave. Vsi štirje policisti so bili oproščeni vseh obtožb, zaradi tega pa so aprila 1992 v ZDA izbruhnili množični protesti, v katerih je bilo ubitih 53 ljudi, več tisoč pa je bilo ranjenih. Protestniki so tudi množično plenili in zažigali. Po ocenah so takrat povzročili za milijardo dolarjev škode.
Protestnike je h končanju nasilja in protestov prek medijev pozival tudi King. Dogodki pa so v spremembe prisilili tudi losangeleško policijo, ki so jo takrat sestavljali pretežno beli moški. Zanje ni bilo neobičajno, da so temnopolte naslavljali z "opicami" in "gorilami", pogosto pa so se tudi prek službenih UKV-postaj bahali s pretepanjem osumljencev.
Zaradi Kinga so se morali policisti spremeniti
Pozneje je bila ustanovljena neodvisna komisija, ki jo je vodil Warren Christopher, ki je za tem postal celo zunanji minister. Komisija je priporočila večkulturnost v policijskih vrstah.
V vnovičnem, naknadnem sojenju sta bila dva policista obsojena in tudi zaprta.
King je od Los Angelesa iztožil 3,8 milijona dolarjev odškodnine, večino tega denarja pa je zapravil za nepremičnine, nekaj ga je vložil tudi v gradbeno podjetje in založniško hišo. Pozneje je imel tudi težave z zlorabo drog in alkohola ter je bil večkrat deležen bližnjih srečanj s policijo. Na koncu je končal brez denarja od odškodnine.
Na naslovnice časopisov se je znova prebil aprila letos, ko je komentiral primer 17-letnega Trayvona Martina, ki ga je ubil prostovoljni varnostnik George Zimmerman.
Danes se je na njegovo smrt odzvala tudi losangeleška policija, ki je dejala, da tega ne bo komentirala, saj je umrl v Rialtu, ki je od Los Angelesa oddaljen več kot sto kilometrov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.