Južna Afrika je pripravljena na praznovanje 93. rojstnega dneva nekdanjega predsednika Nelsona Mandele. Istoimenska fundacija je ob tem pozvala ljudi, naj na ta dan posvetijo 67 minut prostovoljnemu delu. Te minute namreč predstavljajo leta, ki jih je Mandela posvetil političnemu stanju v Južni Afriki. Mandela, ki je ikona boja proti apartheidu, bo preživel dan s svojo družino v kraju, kjer je odraščal, poročajo tuji mediji.
Kot poroča BBC, v Fundaciji Nelsona Mandele, ki jo podpira generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, želijo, da bi Mandelov rojstni dan navdihnil ljudi, da bi se trudili za boljši svet. "Če je on lahko posvetil 67 let življenja delanju dobrega za svet, predstavljajte si, kaj bi lahko dosegli, če bi vsak človek namenil le 67 minut svojega časa za enako stvar," je dejal vodja fundacije Said Achmat Dangor. Vsa južnoafriška podjetja, dobrodelne organizacije in slavne osebe so že najavili svoje načrte za prostovoljno delo, ki ga bodo opravili na ta dan.
Generalni sekretar ZN je pozval tudi druge narode, naj na podoben način počastijo delo in žrtve Mandele. "Najboljši način, da se zahvalimo Mandeli za njegovo delo, je ta, da tudi sami nekaj storimo za druge in navdihujemo spremembe," je dejal. Tudi ameriški predsednik Barack Obama je v izjavi za javnost dejal, da življenje in zapuščina Mandele ponazarjata "modrost, moč in milost". Njegova žena Michelle Obama in hčerki so se z Mandelo srečale prejšnji mesec, ko so bili na obisku v Južni Afriki. Kot je povedal Obama, je bil to "najbolj ganljiv trenutek celega potovanja", poroča BBC.
Mandela, ki je za mnoge Južnoafričane in tudi druge ljudi po vsem svetu heroj boja proti vladavini belcev, je že od leta 2004, ko se je umaknil iz javnega življenja, zelo šibak. Potem ko je januarja prišel iz bolnišnice, v kateri je bil zaradi vnetja dihalnih organov, ima doma 24-urno zdravstveno oskrbo.
Mandela oz. Madiba, kot ga imenujejo v njegovem klanu, se ni pojavil v javnosti od zaključne slovesnosti svetovnega prvenstva v nogometu, ki je bilo julija lani. Pred njegovim rojstnim dnevom je v javnost prišla le ena njegova fotografija, na kateri se smeji v družbi družinskih članov.
Potem ko je bil Mandela leta 1990 po 27 letih izpuščen iz zapora, je stranko Afriški narodni kongres popeljal do zmage. Leta 1994 je lahko prvič volila tudi južnoafriška črnska populacija, ki predstavlja večino prebivalcev države. Mandela je bil predsednik do leta 1999. Njegov naslednik je postal Thabo Mbeki.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.