Zbrane sta pred podpisom nagovorila grški premier Aleksis Cipras in makedonski premier Zoran Zaev, ki so ju pozdravili v veselem vzdušju in z bučnim aplavzom.
"Ponosni smo na ta naš dogovor. Ponosni smo, ker smo se poenotili glede spora, ki nas je delil, in ker smo izbrali rešitev, ki nas združuje," je v nagovoru po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug povedal Zaev.
Za dosego sporazuma je bilo potrebnega veliko poguma, s katerim se lahko premika gore, je dodal. "S podpisom dogovora o imenu in sporazuma o strateškem partnerstvu držav smo premaknili gore," je poudaril.
"Naučili smo se, da se moramo učiti iz zgodovine in je ne ponavljati. Na temeljih preteklosti gradimo prihodnost," je še izpostavil Zaev.
"Tu smo, da zacelimo rane časa in odpremo pot miru, bratstva in blagostanja za naši državi, za Balkan in Evropo," pa je v nagovoru dejal Cipras. "To je pogumen in nujen zgodovinski korak za naša naroda," je prepričan.
Slovesnosti ob podpisu dogovora se je udeležil tudi posebni odposlanec Združenih narodov Matthew Nimetz, ki je več kot dve desetletji posredoval pri reševanju spora. Prišla pa je tudi predstavnica generalnega sekretarja ZN Rosemary DiCarlo.
Ob Prespanskem jezeru sta bila še visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Federica Mogherini in evropski komisar za širitev Johannes Hahn.
Cipras preživel nezaupnico
Ob glasovanju o nezaupnici Ciprasu je bilo v grškem parlamentu navzočih 280 poslancev, od tega jih je bilo 153 proti nezaupnici, je povedal predsednik parlamenta Jorgis Varemenos.
Vodja opozicijske Nove demokracije Adonis Samaras mu je očital kapitulacijo. Pred parlamentom so se medtem vneli izgredi in policija je uporabila tudi solzivec.
"Odrekli ste se vsemu. Kapitulirali ste pred vsemi. Podpisujete grozljivi sporazum, ki bo, namesto da bi reševal probleme, sprožil destabilizacijo," je v razpravi izjavil vodja opozicijske Nove demokracije, ki je predlagala nezaupnico Ciprasu.
Samaras je bil sicer zunanji minister Grčije, ko se je v začetku 90. let spor glede imena Makedonije sploh začel. V veliki meri je tudi narekoval politiko Aten glede reševanja te problematike v letih, ki so sledila, je poročala grška tiskovna agencija ANA.
Cipras pa je nasprotnikom odgovoril, da gre za "najboljši sporazum, kar jih je sprejela država v zadnjih letih".
"Ali je v našem interesu, da v zunanji politiki po nepotrebnem puščamo odprto fronto?" se je Cipras še vprašal v nastopu pred parlamentom.
Protesti na obeh straneh
Sporazumu sicer nasprotujeta tako makedonska kot grška opozicija. Proti je tudi makedonski predsednik Gjorge Ivanov, ki je napovedal, da ne bo podpisal zakona o ratifikaciji.
Sporazum bosta morala ratificirati parlamenta tako v Skopju kot Atenah. Napoved Ivanova, da zakona ne bo podpisal, pa pomeni, da bo moralo sobranje o zakonu odločati še enkrat, nato pa bi lahko začel veljati tudi brez podpisa predsednika.
V Grčiji pa so se včeraj strasti razvnele do te mere, da so se pred parlamentom vneli izgredi in policija je uporabila tudi solzivec.
Kot navaja srbska tiskovna agencija Tanjug, ki povzema poročanje grških medijev, je policija zaprla dve aveniji v bližini poslopja parlamenta, da bi tako preprečila dostop demonstrantom. Ti so nosili tako grške zastave kot zvezdo vergine, simbol antične Makedonije.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.