Tujina

Romarje presenetil neobičajen dež

Meka, 22. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Konec vsakoletnega romanja muslimanov v sveto mesto Meka, imenovanega hadž, je letos zaznamoval za puščavsko Savdsko Arabijo neobičajen dež.

Letos se je romanja, ki je enkrat v življenju obveza vsakega odraslega muslimana in je tudi eden od petih temeljev islama, udeležilo okoli dva milijona vernikov s celega sveta. Meka je rojstni kraj preroka Mohameda in najsvetejši kraj za muslimane.

Na romanje v Meko se muslimanski verniki lahko prijavijo le na vsakih pet let (Foto: Reuters)
Na romanje v Meko se muslimanski verniki lahko prijavijo le na vsakih pet let (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kljub neugodnemu vremenu so romarji brez večjih neprijetnosti končali čustveno nabiti obred kamenjanja hudiča v Mini in se vrnili v Veliko mošejo v svetem mestu Meka, kjer so se sedemkrat sprehodili okoli kaabe in tako končali romanje. Kot navajajo organizatorji, se je letošnjega hadža udeležilo rekordno število muslimanskih vernikov, skoraj trije milijoni, kljub temu pa ne poročajo o smrtnih žrtvah tradicionalno nevarnega obreda kamenjanja hudiča.

Romanje v Meko je eden od petih stebrov muslimanske vere. Islamska sveta knjiga Koran namreč predpisuje, da mora vsak musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda.

Po uradnih podatkih naj bi sicer tokrat v Meko romalo 2,56 milijona muslimanov, kar je več kot pol milijona več kot leta 2003, ko so našteli rekordnih 2,04 milijona romarjev. Natančen podatek o tem, koliko ljudi se je v teh dneh zbralo v svetih mestih Meka in Medina, ni znan. Čeprav potrebuje vsak musliman za romanje dovoljenje savdskih oblasti, se vsako leto več sto tisoč Savdijcev in tujcev, ki delajo v Savdski Arabiji, odpravi na romanje brez dovoljenja. Da bi preprečili preveliko gnečo, lahko vsak musliman vloži prošnjo za dovoljenje samo vsakih pet let.

Letošnji hadž s poostrenimi varnostnimi ukrepi

Verniki oblečena v bela oblačila med molitvijo
Verniki oblečena v bela oblačila med molitvijo FOTO: Reuters

Letošnji hadž je potekal ob zelo poostrenih varnostnih ukrepih, potem ko je bilo med kamenjanjem hudiča, ki predstavlja vrhunec romanja, lani do smrti poteptanih več kot 250 ljudi. Da se tragedija ne bi ponovila, so se morali romarji na kraj, kjer mečejo kamenje v steber, ki simbolizira hudiča, letos odpraviti brez prtljage. Organizatorji so poleg tega tri stebre, ki simbolizirajo hudiča in v katere v belo oblečeni verniki mečejo kamenje, nadomestili s steno, da so se verniki lažje porazdelili in ni bilo tolikšne gneče. Na mostu Džamarat, od koder poteka kamenjanje hudiča, pa so se romarji lahko premikali le v eno smer. Za varnost in preprečevanje morebitnih terorističnih napadov je letos skrbelo 50.000 pripadnikov savdskih varnostnih sil.

Hudič naj bi se pojavil trikrat

Hudič naj bi se v Mini pojavil trikrat, najprej pred Abrahamom, nato pred njegovo ženo Hagar in nato še pred njunim sinom Ismailom. Da bi mu pokazali svoj prezir, so vanj vsakič vrgli sedem kamenčkov, gesto, ki jo zdaj ponavljajo muslimani med obredom kamenjanja, pri tem pa vzklikajo "bismilah" (v imenu Boga) in "Alah akbar" (Bog je velik). Organizatorji letos niso poročali o smrtnih žrtvah živahnega, a nevarnega obreda. Zdravniki pa so obravnavali le nekaj manjših poškodb, kot so praske in odrgnine.

Letos naj bi se romanja udeležilo rekordno število vernikov (Foto: Reuters)
Letos naj bi se romanja udeležilo rekordno število vernikov (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kamenjanje je uvod v praznik žrtvovanja – kurban bajram

Kamenjanje hudiča, ki se ga verniki strastno udeležujejo, je uvod v tradicionalni praznik žrtvovanja (kurban bajram), ko muslimani z vsega sveta v spomin na Abrahama zakoljejo ovco ali kako drugo žival. Romanje muslimanov se je začelo v torek, ko so se verniki v posebnih belih oblačilih odpravilo na goro Arafat, kjer je imel po prepričanju muslimanskih vernikov prerok Mohamed pred 14 stoletji zadnjo pridigo. Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom zagovarjati pred Alahom za svoja dejanja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10