Višji svetovalec nekdanjega ameriškega predsednika Georga W. Busha Karl Rove, ki so ga označili tudi za "Busheve možgane“, je v intervjuju za BBC dejal, da so bile metode zasliševanja terorističnih osumljencev upravičene, primerne in da so pripomogle k preprečevanju novih terorističnih napadov. Še več, Rove je dejal, da je "ponosen na uporabo metod zasliševanja, ki so zlomile voljo teroristov“. Po njegovem mnenju tako imenovani 'waterboarding', ki simulira utapljanje, sploh ne bi smel biti označen kot mučenje.
Omenjeno tehniko je sicer sedanji predsednik Barack Obama leta 2009 razglasil za mučenje in zato prepovedal, vendar pa je bila v času Busheve administracije njegova uporaba celo v okvirih zakonodaje.
"Ponosen sem, da smo uporabljali metode, ki so zlomile voljo teroristov in nam prinesle podatke, ki so nam omogočili, da smo preprečili nadaljnje načrte, kot je bil napad na Heathrow in na London, razstrelitev letala nad Pacifikom, napad na najvišjo zgradbo v Los Angelesu in drugi,“ je Rove povedal za BBC.
"Da, ponosen sem, da smo svet naredili varnejši, kot je bil, in to prav s pomočjo omenjenih metod. So primerne in v skladu z ameriško zakonodajo,“ je še dodal.
Rove je sicer izdal knjigo Pogum in posledice (Courage and Consequence), v kateri dva mandata Busheve administracije označuje kot "impresivna, vzdržljiva in pomembna“.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.