Tujina

Rumsfeld ne bo odstopil

Washington, 07. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld, ki se je zagovarjal pred senatom zaradi mučenj iraških zapornikov, je zagotovil, da zaradi tega ne bo odstopil.

Donald Rumsfeld je pred senatnim odborom za oborožene sile zagovarjal svoje delovanje v zvezi z mučenji iraških upornikov. Kljub temu, da je za dejanja ameriških vojakov v iraškem zaporu Abu Graib prevzel polno odgovornost, ne namerava odstopiti s funkcije obrambnega ministra. "Ne mislim odstopiti le zaradi tega, ker nekateri ljudje iz dogodka skušajo narediti politično stvar," je povedal Rumsfeld. Republikanski senator iz Južne Karoline, Lindsey Graham, je Rumsfelda vprašal, če meni, da je sposoben izpolnjevati svoje dolžnosti med dvema razredoma, enim, ki ga podpira, in drugim, ki zahteva njegov odstop. Če se ne bi čutil sposobnega, bi odstopil še to minuto," je zagotovil Rumsfeld.

Senator John Warner, ki je odprl zasedanje, je sicer takoj na začetku poudaril, da je zlorabljanje zapornikov v Iraku ameriški zunanji politiki povzročilo nepopravljivo škodo. Poudaril je, da je cilj zaslišanja ugotoviti, zakaj se kongresa ni obveščalo o spornih dogodkih.

Rumsfeld se je na začetku najprej opravičil za nasilno obnašanje ameriških vojakov v iraškem zaporu Abu Graib. Zagovor so prekinili protestniki, ki zahtevajo takojšen odstop Rumsfelda, kar so nazorno pokazali z napisi na majicah in transparentih "Odpustite Rumsfelda". Potem ko so jih varnostniki pospremili ven, je Rumsfeld z zagovorom nadaljeval.

Annanu je odleglo, da so se ZDA izkazale kot demokratična in pravična država (Foto: Reuters)
Annanu je odleglo, da so se ZDA izkazale kot demokratična in pravična država (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Donaldu Rumsfeldu se slabo piše
Donaldu Rumsfeldu se slabo piše FOTO: Reuters

Razjarjenim senatorjem je povedal, da prevzema polno odgovornost za dejanja ameriških vojakov v iraških zaporih ter predlagal oblikovanje komisije, ki bi preiskala kršitve v Iraku in odziv ameriškega obrambnega ministrstva nanje, rezultate pa predstavila v roku 45 dni. "V zadnjih dneh se je veliko ugibalo, kdo naj bi bil odgovoren za grozljiva dejanja v zaporu Abu Graib. Ta sodi pod mojo pristojnost, zaradi česar prevzemam polno odgovornost," je povedal Rumsfeld. "Grozno se počutim zaradi tega, kar se je dogajalo zapornikom. To so namreč človeška bitja! In bili so pod okriljem ZDA. Naša dežela je torej odgovorna, da z njimi ravno tako, kot se spodobi. Pa ni! In to je narobe! Tistim Iračanom, ki so bili deležni krivičnega ravnanja s strani ameriških vojakov, dolgujem globoko opravičilo," je še povedal Rumsfeld. Omenil je še možnost odškodnin za iraške ujetnike, ki so bile žrtve zlorab. Zlorabe ujetnikov so katastrofa, je še dejal Rumsfeld in omenil, da bodo krivci poklicani na odgovornost, tako da se kaj podobnega ne bi nikoli več zgodilo.

Več republikancev namiguje, da bo od njegovega nastopa odvisna njegova nadaljnja kariera. Če bo aroganten kot ponavadi in se bo izvijal jasnim odgovorom, potem ga več ne bodo sposobni braniti pred demokrati, ki zahtevajo njegov odstop.

Predstavniški dom z resolucijo o zlorabah

Že pred začetkom zagovorov pa je predstavniški dom ameriškega kongresa potrdil resolucijo, s katero obžaluje ter obsoja zlorabo zapornikov v Iraku. Resolucijo, ki poziva k temeljiti preiskavi, so demokrati kritizirali, da ne gre dovolj daleč, ker ne omenja vloge obveščevalnih agentov in civilnih pogodbenikov, ki so sodelovali v zlorabah Iračanov v zloglasnem zaporu Abu Graib, ampak le išče grešne kozle med posameznimi rezervisti. Demokratski senatorji in demokratski člani predstavniškega doma tudi zahtevajo odstavitev obrambnega ministra Donalda Rumsfelda in njegovih namestnikov.

Kerry je izrazil gnev nad delovanjem Rumsfelda
Kerry je izrazil gnev nad delovanjem Rumsfelda FOTO: Reuters

Rumsfeldov odstop je v Kaliforniji, kjer je obljubljal več denarja za ameriške šole, zahteval tudi demokratski predsedniški kandidat John Kerry. "Ko bom predsednik ne bom zadnji, ki izve kaj se dogaja pod njegovim poveljstvom. Ta odvratna dejanja so ogrozila življenja naših vojakov po svetu in otežila njihovo misijo. Kot vrhovni poveljnik bom spoštoval vaše zaveze in prevzel odgovornost tako za slabo, kot za dobro," je med drugim dejal Kerry.

Pozivi k odstopu sicer niso bili splošni. Demokratski senator iz Massachusettsa Edward Kennedy meni, da bo potrebno najprej počakati na Rumsfeldov nastop v kongresu, od česar bo odvisno, kako se bo odločil.

Bush je sicer zagotovil podporo Rumsfeldu, vendar ga bo mogoče vseeno moral žrtvovati. Na sliki z jordanskim kraljem Abdulahom
Bush je sicer zagotovil podporo Rumsfeldu, vendar ga bo mogoče vseeno moral žrtvovati. Na sliki z jordanskim kraljem Abdulahom FOTO: Reuters

Bush se je sicer po srečanju z jordanskim kraljem Abdulahom II. v Beli hiši opravičil, vendar ni prevzel odgovornosti kot vrhovni poveljnik ameriških oboroženih sil. Bush naj bi oštel obrambnega ministra Donalda Rumsfelda, da mu ni povedal za fotografije zlorab v iraškem zaporu, za katere je izvedel iz medijev, in za preiskovalno poročilo Pentagona, ki naj bi bilo končano marca. Bush pa se je vzdržal ostrejših kritik in je dejal, da je Rumsfeld uspešno vodil državo skozi dve vojni in bo še naprej član njegovega kabineta. V pogovoru za petkovo izdajo egiptovskega časopisa Al Ahram pa je priznal, da ZDA in Bližnji vzhod doživljajo težke čase, in se znova opravičil za ravnanje ameriških vojakov v Iraku, pri čemer je šestkrat izrekel besedo žal. "Ne morem vam povedati, kako mi je žal zanje in za njihove družine zaradi ponižanja. Žal mi je tudi, ker lahko ljudje sedaj rečejo: Poglejte, kako grozna je Amerika," je dejal Bush.

Annan si je oddahnil

Arabski svet bi moral po mnenju generalnega sekretarja ZN Kofija Annana upoštevati resen odziv ameriške vlade v zvezi z zlorabami zapornikov v Iraku.

Annan čuti olajšanje, da je ameriško vodstvo, vključno z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem, izrazilo svoje obžalovanje, je na sedežu ZN v New Yorku dejal generalni sekretar ZN. Fotografije ameriških vojakov, ki zlorabljajo iraške zapornike, so škodile vlogi ZDA in svetu, je še menil Annan.

Iz krogov v Ženevi se je medtem danes izvedelo, da komisar ZN za človekove pravice Bertrand Ramcharan pripravlja za konec maja poročilo o položaju človekovih pravic v Iraku. Poročilo, ki ga je Ramcharan napovedal že na zasedanju komisije za človekove pravice konec aprila, bo obravnavalo razmere v Iraku v obdobju med aprilom 2003 in majem 2004, zajemalo pa bo tudi vojaški položaj, zaščito civilistov in ravnanje z zaporniki.

Odmevi na mučenja v zaporih pa prihajajo tudi iz Vatikana. Vatikanski tajnik za odnose z državami, nadškof Giovanni Lajolo, je mučenja iraških zapornikov označil za škandal, ki žali samega boga. Najostreje je tudi obsodil te brutalne dogodke, ki so v nasprotju z najosnovnejšimi človekovimi pravicami in radikalno v nasprotju s krščansko moralo. "Škandal je še toliko bolj resen, če so ta dejanja zagrešili kristjani," je dodal Lajolo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10