
Če bo mandatar za sestavo vlade Ibrahim Džafari predolgo odlašal s sestavo svoje vlade, bi to lahko ogrozilo demokratizacijo, je po pogovorih z novim iraškim vodstvom danes v Bagdadu opozoril ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld, ki se je srečal tudi z novim iraškim predsednikom Džalalom Talabanijem ter voditeljem iraških Kurdov Masudom Barzanijem.
Rumsfeld je sicer iraške oblasti pozval, naj preprečijo korupcijo, saj bi ta lahko omajala zaupanje prebivalcev do vlade. Hkrati je ponovil stališče Združenih držav, ki nasprotujejo odlašanju izvedbe za december razpisanih volitev.
Bo v Iraku manj Američanov?
Vse kar bi lahko ogrozilo pripravo iraške ustave, je škodljivo za državo, je prepričan Rumsfeld, ki naj bi se po poročanju televizijske mreže CNN v Bagdadu pogovarjal tudi o možnostih zmanjšanja ameriških enot v Iraku. Poročanja medijev o občutnem zmanjšanju enot ob začetku prihodnjega leta je sicer označil za preuranjena.
V ponedeljek so ameriški mediji poročali, da naj bi ZDA do začetka prihodnjega leta za četrtino zmanjšale število svojih vojakov v Iraku. Trenutno je v Iraku nameščenih okoli 140.000 ameriških vojakov.
Kot je poudaril Rumsfeld, ZDA še vedno niso izdelale strategije umika svojih enot iz Iraka, ki pa bo odvisna od zmožnosti iraških sil, da prevzemajo skrb za varnost v državi.
Ameriški predsedni George Bush pa je v govoru v vojaškem oporišču Fort Hood v Teksasu izpostavil "velik napredek", ki je bil dosežev v Iraku in poudaril, da bodo zaradi hitro naraščajočega števila iraških varnostnih sil Združene države z zaveznicami v državi kmalu lahko igrale le "pomožno vlogo". Dodal je, da je število izurjenih pripadnikov iraških varnostnih sil že preseglo število ameriških vojakov v državi.
Uporniki napadli namestnika ministra
Medtem se je v Iraku nasilje nadaljevalo. Iraški uporniki so napadli konvoj namestnika iraškega notranjega ministra Tarika al Baldavija. V streljanju iz dveh mimovozečih vozil je bil ubit telesni stražar, tri osebe pa so bile ranjene. Namestnik notranjega ministra v napadu ni bil ranjen.
V eksploziji bombe v Samari severno od Bagdada pa so umrli štirje ljudje, 22 pa jih je bilo ranjenih. Po navedbah ameriške vojske so iraški uporniki razstrelili avtomobil bombo.
V samomorilskem napadu z avtomobilom bombo na ameriški vojaški konvoj v Mosulu je umrlo pet Iračanov, trije so bili ranjeni, so sporočile priče in bolnišnični viri. Napad se je zgodil v soseski al Mutana, ko se je mimo peljal ameriški vojaški konvoj.
V drugem samomorilskem napadu v Mosulu pa so bili ranjeni štirje Iračani. Napadi so se zgodili nekaj ur pred obiskom ameriškega obrambnega sekretarja Donalda Rumsfelda v Mosulu.