Tujina

Rumsfeld obiskal Irak

Bagdad, 05. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld, ki je v četrtek nenapovedano prispel v Irak, se mudi v Tikritu, 175 kilometrov severno od Bagdada. V Iraku je medtem prišlo do novega napada na mošejo, tokrat na sunitsko.

Rumsfeld je v Tikritu nagovoril pripadnike 4. pehotne divizije ameriške vojske, ki nadzorujejo to območje, in jim čestital za uspehe pri boju proti privržencem strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina. Na poti ga spremlja ameriški general Raymond Odierno.

Donald Rumsfeld je pohvalil vojake za napredek v Iraku (Foto: Reuters)
Donald Rumsfeld je pohvalil vojake za napredek v Iraku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prebivalci Tikrita so z začudenjem opazovali pompozen prihod delegacije ameriškega obrambnega ministrstva, ki je na območje prispela z več helikopterji.

Rumsfeld se je v četrtek zvečer sestal z ameriškim civilnim upraviteljem Iraka Paulom Bremerjem in poveljnikom ameriških sil v Iraku, generalom Ricardom Sanchezom, s katerima je razpravljal predvsem o oblikovanju nove iraške vojske. Kljub slabim varnostnim razmeram v državi je ameriški obrambni sekretar zagovarjal "napredek", ki je bil dosežen v Iraku.

Sadam Husein naj bi se po ameriškem mnjenju nahajal nekje na območju Tikrita
Sadam Husein naj bi se po ameriškem mnjenju nahajal nekje na območju Tikrita FOTO: POP TV

Ameriški general Raymond Odierno iz Rumsfeldovega spremstva je zatrdil, da se Sadam Husein najverjetneje skriva v ali pa v okolici svojega rojstnega mesta Tikrita. Pojasnil je, da so pripadniki 4. pehotne divizije ameriške vojske, ki nadzorujejo to območje, minuli mesec aretirali več Sadamovih telesnih stražarjev. "Ko bo naredil kakšno napako, bo naš," je dodal.

Ameriški obrambni minister je obiskal tudi Mosul, kjer se je srečal z lokalnimi predstavniki in predstavniki ameriške vojske. Iračani so ga zaprosili za pomoč na različnih področjih, med drugim pri dobavi dieselskega goriva in privatizaciji lokalnih podjetij. Rumsfeld se je strinjal, da je privatizacija dobra ideja za šibko iraško gospodarstvo, in izrazil optimizem glede prihodnosti Iraka.

Napadi na okupacijske sile ne pojenjajo

Nasilje na območju se sicer nadaljuje. Štirje oboroženi moški so davi po navedbah očividcev vdrli v sunitsko mošejo Kaba v Bagdadu in začeli streljati na vernike pri molitvi. Pri tem so bili ranjeni trije verniki, napadalci pa so s kraja dogodka zbežali.

Do napada je prišlo teden dni potem, ko je v eksploziji avtomobila bombe pred mošejo v šiitskem svetem mestu Nadžaf umrlo 83 ljudi, med njimi vodja Vrhovnega sveta islamske revolucije v Iraku (SCIRI), ajatola Mohamed Bakir Hakim. V Nadžafu se je zbralo več tisoč šiitov in se spomnilo ubitega ajatole Mohameda Bakirja Hakima. Zbrani so pozivali k maščevanju in vzklikali: "Smrt pripadnikom nekdanje iraške vladajoče stranke Baas, smrt ZDA."

V bližini Mosula pa so neznanci ustrelili britanskega strokovanjaka za eksplozivna sredstva. V četrtkovi eksploziji v neki iraški tovarni detergentov v bližini iraške prestolnice so bili ubiti trije ljudje, 75 pa se jih je zastrupilo. Eksplozijo je povzročilo uhajanje klora, so povedali ameriški vojaški predstavniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10