Bela hiša je po škandalih zaradi zlorab iraških zapornikov in domnevnega mučenja zapornikov v Guantanamu objavila vrsto zaupnih dokumentov, ki dokazujejo, da je ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld za nekaj mesecev odobril posebne metode zasliševanja. V dokumentih res ni zapisano, da bi bilo mučenje izrecno naročeno. Jasno pa je, da je obrambni minister Rumsfeld novembra 2002 odobril nekatere metode mučenja zapornikov ujetih v Afganistanu, med njimi zastraševanje zapornikov s psi, dvajset ur trajajoča zaslišanja, slačenje zapornikov do golega in udarce, ki ne puščajo ran, zadrževanje v mučnih telesnih položajih, dolgotrajna zasliševanja do 20 ur, zadrževanje ujetnikov v samici do 30 dni.
Seznam dovoljenih ukrepov so skrčili aprila naslednje leto, ko so ostale štiri metode zasliševanja: princip nagrajevanja in kazni, verbalno napadanje zapornika, menjave prijaznih in neprijaznih zasliševalcev ter osamitev zapornika.
Ameriška vlada se z objavo dokumentov poskuša oprati obtožb v zvezi z mučenjem zapornikov v Iraku. Predvsem fotografije o mučenju v zloglasnem iraškem zaporu Abu Graib so v ZDA vzbudile burne razprave. Ameriški vojaki, ki so jih zaradi domnevnega mučenja postavili pred vojaško sodišče, se branijo z razlago, da so krute zasliševalne metode izvajali po ukazu nadrejenih.
"Malo težko je verjeti, da je tako ravnanje z zaporniki, ki smo ga videli na fotografijah iz Abu Graiba, ravnanje, ki je vodilo do smrti od deset do dvanajst zapornikov, da bi se to lahko zgodilo, ne da bi tisti v vrhu vedeli," je povedal Jeff Fogel, iz Centra za ustavne pravice.
Pretepli svojega, v zapornika oblečenega kolega
V Guantanamu naj bi ameriški vojaki pretepli celo svojega kolega Seana Bakerja, ki je med urjenjem oblečen v oranžno oblačilo igral neubogljivega zapornika. "Tisti, ki je stal za mano, je z mojo glavo večkrat udaril po jeklenih tleh, tako da me je poškodoval nad desnim očesom. Komaj sem izdavil: 'Ameriški vojak sem!' In potem sem slišal enega izmed njih, ki je rekel nekaj takega kot 'Nehajte, nehajte in potem stop, stop!" se spominja Baker.
Ko so ga peljali iz celice, naj bi ga, še vedno oblečenega v zaporniška oblačila, poskušali napasti psi. Dogajanje naj bi bilo celo posneto, a naj bi kaseto že nekdo presnel.
Obtožb se otepa tudi general Miller
Ameriški general Geoffrey Miller se otepa sumov in obtožb, da njegove zasliševalske metode niso v skladu z načeli človeškega dostojanstva, kaj šele mednarodnih konvencij.
Čeprav general Miller še vedno vztraja, da je z vsemi zaporniki v Guantanamu in v Iraku ravnal humano, pa prihaja na dan vse več pričanj in posrednih dokazov, ki kažejo, da temu ni bilo tako. Potem ko je novembra 2002 prevzel vodenje taborišča za domnevne pripadnike teroristične mreže Al Kaida v Guantanamu, se je število poskusov samomorov med ujetniki podvojilo.
Miller je po prevzemu nadzora nad Guantanamom kritiziral premehke metode predhodnika. V treh mesecih po njegovem prihodu je samomor skušalo storiti 14 ujetnikov, medtem ko je bilo od januarja 2002 do danes vseh poskusov samomora skupaj 31.
Iz Guantanama v Irak
Obrambni minister Donald Rumsfeld je Millerja avgusta 2003 poslal v Irak, kjer so se Američani soočali z izbruhom vstaje in terorističnimi napadi, niso pa vedeli, kdo jih napada. Zaslišanja ujetnikov so bila neuspešna in Miller je prišel, da bi izboljšal učinkovitost.
Miller je avgusta in septembra 2003 obiskoval Irak in priporočal ostrejše zasliševalske metode, nakar je spomladi letos prišlo do škandala z zaporom Abu Graib. Rumsfeld pa je Millerja povrh postavil še za poveljnika vseh ameriških zaporov v Iraku.
Miller 'priporočil' grobo ravnanje z ujetniki
Po besedah nekdanje poveljnice zapora Abu Graib, brigadirke Janis Karpinski, je Miller priporočil, naj se z iraškimi ujetniki ravna kot s psi, sicer jim bodo zlezli čez glavo.
Karpinskijeva, ki jo je vojska poslala domov, se ne predaja in ne skriva pred novinarji. Trdi tudi, da je Miller svoja priporočila o ostrejših metodah zasliševanj predstavil poveljniku okupacijskih sil na terenu, generalu Ricardu Sanchezu, ki jih je potrdil.
Po Millerju je bilo še hujše
Potem ko se je Miller poslovil iz Iraka, je nadzor nad zasliševalskim blokom Abu Graiba z dovoljenjem Sancheza prevzel polkovnik obveščevalne službe Thomas Pappas. Oktobra in novembra 2003 je nato prišlo do najhujših zlorab in mučenj v Iraku. Sanchez in Miller zanikata obtožbe, vendar jih potrjuje tudi Pappas. Karpinskijeva prav tako trdi, da je obtožnica proti sedmim vojakom iz Abu Graiba metanje peska v oči, saj se niso nekega jutra prebudili, vstali iz postelje in pomislili, da bi bilo zdaj naenkrat lepo malce mučiti nekaj zaprtih Iračanov.