Tujina

Rumsfeld osebni rabelj zapornikov?

Washington/London, 16. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Po pisanju tednika <em>The New Yorker</em> naj bi Donald Rumsfeld osebno odobril skrivni sistem zasliševanja zapornikov, ki je privedel do zlorab.

Mučenje vojnih ujetnikov
Mučenje vojnih ujetnikov FOTO: POP TV

Ameriški sekretar za obrambo Donald Rumsfeld naj bi po pisanju tednika The New Yorker za iraške zapornike razširil program tehnik zasliševanja, ki so jih dodobra preskusili že v Afganistanu. Gre predvsem za najrazličnejše vrste nasilja in spolnega poniževanja, s čimer naj bi iz njih izvlekli informacije. In to je nazadnje pripeljalo do popolnega zlorabljanja zapornikov, je na koncu novinarskega prispevka zapisal s pulitzerjem nagrajeni novinar Seymour Hersh.

Pentagon je navedbe tednika ostro zanikal in jih označil za zaostale in zarotniške, polne napak in neznanih ugibanj. "Nihče od odgovornih v ministrstvu za obrambo ni odobril omenjenega programa, sploh pa ne takšnega, ki bi pripeljal do zlorab in mučenja," je povedal tiskovni predstavnik Pentagona.

Hersh, ki je prvi objavil skrivno poročilo in fotografije zlorab v zaporu Abu Graib, se je pri pisanju opiral na izjave neimenovanih uradnikov ameriške obveščevalne službe, ki so povedali, da je izvirni program tehnik zasliševanja vključeval tudi uboj, prijetje in zaslišanje visoko zaželenih tarč v vojni s terorizmom. Program naj bi izhajal iz frustracij, ki jih je ameriška vojska doživljala zaradi neuspehov pri iskanju voditeljev Al Kajde v Afganistanu leta 2001. Po pisanju Hersha so imeli komandosi pravico izvajati zaslišanja v neskončnost, poleg tega pa so lahko uporabljali tudi silo, če je bilo potrebno – in to v vseh zapornih centrih CIE po svetu.

Prve obtožnice proti britanskim vojakom zaradi zlorab v tem tednu

V povezavi s smrtjo iraških zapornikov v britanskem ujetništvu naj bi bile po navedbah nedeljske izdaje časnika The Independent še ta teden vložene obtožnice proti šestim vojakom polka Lancashire.

Britanski obrambni minister Geoff Hoon naj bi vest objavil v prihodnjih dneh, poroča časnik, ki se sklicuje na vojaške kroge. Gre za prve obtožnice proti britanskim vojakom od začetka iraške vojne.

Obtožnice naj bi se nanašale na dva primera: v enem naj bi šlo za smrt 28-letnega Iračana v britanskem ujetništvu, ki naj bi ga vojaki hudo pretepli, za kaj gre v drugem primeru, pa ni znano. Polk Lancashire je sicer postal znan po škandalu s ponarejenimi fotografijami o zlorabah iraških ujetnikov.

Britansko obrambno ministrstvo je v soboto sporočilo, da so zaradi suma zlorabe iraških ujetnikov priprli štiri britanske vojake, po zaslišanju pa so jih izpustili brez obtožbe. Aretacije niso bile povezane z afero s ponarejenimi fotografijami, je še pojasnil tiskovni predstavnik ministrstva.

Nikoli več zlorab v zaporih!

posnetek mučenja iraskega ujetnika
posnetek mučenja iraskega ujetnika FOTO: Reuters
Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair nameravata skupaj obiskati Bagdad, datum obiska pa še ni določen, piše britanski tednik Sunday Mirror. Voditelja bosta v Irak odpotovala ločeno, njuni letali pa naj bi spremljala bojna letala.

Bush je sicer v svojem nagovoru državljanom zagotovil tudi, da se zlorabe, kakršne so se dogajale v iraškem zaporu, ne bodo nikdar več ponovile. Po hitrem postopku si mora namreč oprati svoje dobro ime, saj se je ameriško javno mnenje obrnilo njemu v škodo, saj večina Američanov meni, da je Busheva politika v Iraku sporna in napačna. Bush je poudaril, da je bilo zlorabljanje zapornikov lokalizirano, saj naj bi se dogajalo le v iraškem zaporu Abu Graib. Sedem odgovornih paznikov je že prejelo obtožnice, prvi proces na sodišču pa naj bi se začel naslednji teden. "Odločeni smo – tako vojska kot administracija – da se zlorabe ne bodo nikoli več zgodile. Vsi se prav gotovo zavedate, da dejanja nekaj posameznikov ne odsevajo pravega značaja sil ameriške vojske," se je Bush obračal k državljanom.

Bush: Ostajamo v Iraku!

Ameriški sekretar za obrambo ima očitno veliko masla na glavi
Ameriški sekretar za obrambo ima očitno veliko masla na glavi FOTO: Reuters

Ameriški predsednik je izjavil, da bo ameriška vojska ostala v Iraku tudi potem, ko bo prehodna iraška vlada postala suverena.

Po petkovih izjavah skupine G-8 in Bele hiše, da je koalicijska vojska pripravljena zapustiti Irak, če bo iraška vlada to želela, je ameriški predsednik George W. Bush je v soboto zvečer izjavil, da bo ameriška vojska ostala v Iraku tudi po 30. juniju, ko bodo oblast predali suvereni iraški vladi. "Tridesetega junija bo začasna iraška vlada prevzela suverenost, ZDA pa bodo nadaljevale s svojo misijo zagotavljanja neodvisnosti in dostojanstva iraškega naroda. Naša prisotnost v Iraku se bo torej nadaljevala tudi po 1. juliju," je v nagovoru državljanom na ameriškem državnem radiu povedal Bush. Dodal je še, da bo ameriška vojska v Iraku prisotna toliko časa, dokler Iračani ne bodo sami sposobni zagotavljati varnosti svoje dežele.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij