Rumsfeld se je mudil v mestu Babilon, sto kilometrov južno od Bagdada, obiskal pa je tudi množično grobišče v Mahawilu, južno od iraške prestolnice, kjer naj bi bilo kakih 15 tisoč trupel nasprotnikov Sadamovega režima – zlasti šiitov, ki so bili pobiti v uporih po zalivski vojni 1991.
Ameriški obrambni sekretar je zadovoljen nad vlogo Poljske v Iraku in obenem priznal, da se država še vedno sooča z resnimi varnostnimi in gospodarskimi težavami. Hkrati je poudaril, da se Američani ne bodo pustili pregnati iz Iraka. "Niti sabotaže, ostrostrelci ali pa teroristi z avtomobili bombami ne bodo pregnali koalicije," je dejal Rumsfeld. Ameriški obrambni sekretar je mnenja, da ZDA ni potrebno pošiljati dodatnih enot v državo – imajo jih okoli 150 tisoč, je pa predlagal, da druge države napotijo vdaj 15 tisoč vojakov.
Britanski obrambni minister je napovedal, da bo njegova država napotila v Irak še 120 vojakov, ki naj bi okrepili britanski kontingent v Basri, načrtujejo pa napotitev še 2 tisoč vojakov. V Iraku imajo že 10.500 vojakov, največ takoj za ZDA. Doslej je bilo v Iraku po koncu večjih vojaških operacij ubitih 11 njihovih vojakov.
V Iraku tudi Turčija?
ZDA in Turčija so se dogovorile o ločenem sektorju in ločenem poveljstvu ob morebitni napotitvi turških enot v Irak, je danes sporočil turški zunanji minister Abdulah Gül. Turška vlada je pripravljena napotiti svoje enote v Irak, vendar še ni sprejela uradne odločitve, ki jo mora nato potrditi še parlament.
V Irak je odpotoval svetovalec japonskega premiera Džuničira Koizumija, ki bo ocenil pogoje za napotitev vojakov. Jukio Okamoto bo v Iraku ostal deset dni in se bo srečal s predstavniki iraške vlade in ameriške uprave. Japonski parlament je julija potrdil napotitev vojakov v Irak, vendar je vlada avgusta zaradi krvavega napada na sedež OZN v Bagdadu njihov odhod preložila. Japonski kontingent naj bi tako v Irak odšel šele prihodnje leto.
Indijski časniki pišejo, da je malo verjetno, da bo Indija napotila svoje enote v Irak, tudi če za to dobijo mandat OZN. Vladajoča nacionalistična stranka namreč ocenjuje, da bi smrt indijskih vojakov v Iraku pomenila katastrofo pred volitvami, ki bodo prihodnje leto.
Napadi na okupacijske sile
V mestu Mosul na severu Iraka pa je kmalu po petkovem obisku ameriškega obrambnega ministra prišlo do incidenta. Nek taksi je bil namreč tarča napada z ročno granato, pri čemer je bil ubit iraški taksist, njegov potnik pa je bil ranjen.
V današnjem granatnem napadu v Mosulu pa je bil ranjen ameriški vojak. Neznanci so na poslopje policije v Ramadiju, mestu zahodno od Bagdada, izstrelili dve tankovski raketi, sledil pa je spopad med napadalci in iraško policijo. Ranjenih naj bi bilo najmanj pet policijskih častnikov.