Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld, ki je nepričakovano obiskal ameriško vojsko v oporišču Asad v iraški provinci Al Anbar v bližini meje s Sirijo, je vojake opozoril, da bo v času, ko se približujejo splošne volitve januarja 2005, v Iraku lahko prišlo do naraščanja nasilja. Rumsfeldu pa se ob tem zdi malo verjetno, da bi se v tem času lahko zmanjšalo število ameriških in koalicijskih sil v Iraku.
Ameriški obrambni minister je izrazil tudi upanje, da bo po oblikovanju iraških sil mogoče zmanjšati pritisk na ameriške sile in se bo tako sčasoma zmanjšalo tudi število koalicijskih sil. To se bo verjetno zgodilo po volitvah. Pri tem pa je poudaril, da je vse odvisno od varnostnega položaja v Iraku. Rumsfeld je še povedal, da upa, da bodo uspeli prepričati koalicijo, da so žrtve in napadi že preveč velika bolečina in opozorilo, da je treba nasilje ustaviti. Dodal je še: "Zavedajo se, da ne morejo premagati ameriške vojske, vseeno pa upajo na svojo moč v zmago. To je bitka morale in bitka dojemanja."
Nato je obiskal tudi Bagdad, kjer se je srečal z ameriškim veleposlanikom Johnom Negropontejem in več visokimi iraškimi predstavniki.
Napadi na iraške državne ustanove
V bližini iraškega ministrstva za nafto in policijske akademije v Bagdadu je v samomorilskem napadu z avtomobilom bombo umrlo najmanj 18 ljudi. Poročila o številu smrtnih žrtev se sicer razlikujejo, delno zaradi tega, ker je pred časom iraško notranje ministrstvo ministrstvu za zdravje prepovedalo izdajati podatke o številu smrtnih žrtev. Razloga za to niso navedli. Napad se je zgodil na eni pomembnejših bagdadskih prometnicah, pri čemer je nastal tudi velik krater. Eksplozijo, ki jo je povzročil napad, so sprva zamenjali za raketni napad. V času napada so bili pred policijsko akademijo zbrani njeni člani, ki bi po nekaterih namigovanjih lahko bili tarča napada.
V bližini mesta napada je sedež večih iraških ministrstev, med njimi tudi ministrstva za trgovino in ministrstva za vodne vire. Cilji napadov skrajnih iraških cilj so v zadnjem času vse večkrat iraške državne ustanove in oporišča iraških varnostnih sil. Skrajneži želijo s temi napadi oslabiti prehodno iraško vlado, ki sodeluje z ameriško administracijo.
V vzhodnem predelu Bagdada pa je po poročanju ameriških sil samomorilski napadalec napadel ameriški konvoj, pri čemer sta bila ranjena dva civilista in ameriški vojak.
Objavili posnetek usmrtitve
Neka islamistična spletna stran pa je objavila videoposnetek, ki prikazuje britanskega talca Kennetha Bigleyja, kako nekaj sekund, preden so ga ugrabitelji obglavili, poziva britanskega premiera Tonyja Blaira, naj privoli v zahteve ugrabiteljev in mu tako reši življenje. Posnetek prikazuje štiri minute 62 letnega Bigleya, ki je povedal: "Spet se oglašam gospod Tony Blair in vlada, vendar sem tokrat kmalu pred smrtjo. Potrpežljivost ugrabiteljev je na zelo, zelo tanki niti, ki bo kmalu počila. Še enkrat vas prosim, da izpolnite njihove zahteve po izpustitvi zapornic v Abu Grajbu. Če boste izpolnili njihove zahteve, bodo vse težave rešene."
Britanska vlada je sicer v petek potrdila smrt Bigleyja, ki so ga v Iraku ugrabili 16. septembra skupaj še z dvema Američanoma, ki so ju obglavili že nekaj dni po ugrabitvi.
Mahdijeva milica za razorožitev
Gibanje skrajnega šiitskega verskega voditelja Moktade al Sadra je z notranjim ministrstvom prehodne iraške vlade po večdnevnih pogajanjih doseglo dogovor, da se bo v ponedeljek začelo razoroževati. V skladu z dogovorom bo ameriška vojska takoj prekinila z napadi na del Bagdada - Sadr City.
Odslej naj bi za varnost v dvomilijonski šiitski četrti skrbela iraška policija, za predajo orožja s strani pripadnikov milice Moktade al Sadra, ki naj bi stekla v nekaj dneh, pa naj bi pripravili tri sprejemna mesta. Ameriške oblasti v Iraku dogovora še niso komentirale.