Tujina

Rumsfeld v Iraku

Bagdad, 06. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ameriški obrambni sekretar je med tretjim obiskom Iraka poudaril, da so ZDA zadovoljne z delom iraških varnostnih enot.

Donald Rumsfeld se je v Kirkuku srečal z ameriškim generalom Raymond Odierno, poveljnikom 4. pehotne divizije. Po zajtrku z vojaki v tamkajšnjem oporišču se je srečal z guvernerjem Kirkuka Abdelom Rahmanom Mustafo in njegovim namestnikom Ismailom Ahmadom Al-Hadidijem. Al-Hadidi je po srečanju dejal, da je Rumsfeld izrazil zadovoljstvo nad delom policije, iraške vojske in civilne obrambe.

Gre za tretji Rumsfeldov obisk v Iraku po padcu režima Sadama Huseina aprila letos in prvi v Kirkuku, ki velja za središče iraške naftne industrije na severu države. Iz Kirkuka je Rumsfeld odpotoval še v Bagdad.

Ameriški vojaki na poplavljenih bagdadskih ulicah (Foto: Reuters)
Ameriški vojaki na poplavljenih bagdadskih ulicah (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Incidenti ne pojenjajo

V provinci Nineva na severu Iraka pa so ameriške sile aretirale 16 ljudi. Deset od teh naj bi načrtovalo napade na koalicijske sile, preostala šesterica pa naj bi trgovala z orožjem.

Ameriške sile v Kirkuku so v torek izvedle obširno operacijo, v kateri so aretirale osebnega tajnika Izata Ibrahima al-Durija, ki velja za tesnega sodelavca Sadama Huseina. Po Rumsfeldovih besedah bodo nadaljevali s podobnimi operacijami. General Odierno pa je ob tem povedal, da se je število napadov na ameriške sile zmanjšalo. "Dnevno ni več kot 22 incidentov," je izjavil. V Mosulu na severu države so trije neznanci ubili iraškega policista. Štirje neznani napadalci pa so na domu ubili nekdanjega direktorja varnosti v Bagdadu, generala Kalafa Al-Alusija.

Na območju med mejo s Kuvajtom in iraškim mestom Hila je bil tarča napada madžarski vojaški konvoj. Po poročanju madžarskih medijev je bil v napadu ranjen eden od napadalcev, potem ko so madžarski vojaki odgovorili na napad.

Bremer ne zagovarja ustanovitev milic

Protiteroristični bataljon naj bi štel med 750 in 850 mož, sodeloval pa naj bi s posebnimi ameriškimi enotami in bil pod nadzorom skupnega poveljstva zavezniških.

Ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer meni, da paravojaške sile, sestavljene iz različnih skupin nekdanjih iraških izgnancev in kurdskih strank, za ustanovitev katerih naj bi se po pisanju časnika Washington Post odločile ZDA, nimajo prihodnosti. "Strankarske milice nimajo mesta v novem Iraku," je za televizijsko postajo Al Irakija v petek zvečer dejal Bremer.

Bremer je pojasnil, da so pripadniki vseh enot iraškega zaščitnega bataljona že sedaj rekrutirani posamično in da ne pripadajo nobeni stranki ali milici ter da naj bi tako ostalo tudi v prihodnje. S tem je zavrnil navedbe Washington Posta, ki je v sredo poročal, da naj bi se ZDA odločile v Iraku oblikovati paravojaške sile. Poleg privržencev dveh strank iraških Kurdov naj bi v nove enote rekrutirali pripadnike Vrhovnega sveta islamske revolucije (SCIRI) ter iraškega nacionalnega kongresa (INC) in stranke Wifak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10