Tujina

Rumsfeld zavrača očitke

Washington, 22. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je zavrnil vse obtožbe glede slabega ravnanja s talibani in pripadniki teroristične mreže Al Kaida, ki so jih ZDA iz Afganistana prepeljale v svoje vojaško oporišče Guantanamo na Kubi.

Donald Rumsfeld
Donald Rumsfeld FOTO: Reuters

"Trditve, da se z zaporniki ravna slabo, so popolnoma napačne. Z nobenim od pripornikov se ni ravnalo slabo," je na številne kritike mednarodne skupnosti odgovoril Rumsfeld. Ravnanje z zaprtimi talibani in pripadniki Al Kaide je pravilno, humano, primerno in povsem v skladu z Ženevsko konvencijo, je na novinarski konferenci v Pentagonu zatrdil Rumsfeld.

V Guantanamu je trenutno 158 pripornikov, zadnjo skupino so tja prepeljali v ponedeljek. Ameriške oblasti so naletele na številne kritike borcev za zaščito človekovih pravic po objavi fotografij v britanskem in ameriškem časopisju, ki prikazujejo pripornike, vklenjene v lisice in s prevezami čez oči, za rešetkami in bodečo žico.

Rumsfeld je menil, da so članke v časopisih in prispevke na televiziji nedvomno pripravili ljudje, ki so slabo obveščeni, celo napačno obveščeni. Obrambni sekretar je vseeno priznal, da je bil pripor v Guantanamu zgrajen pred kratkim in da služi začasni namestitvi. Ob tem je zagotovil, da imajo priporniki toplo prho, stranišča, vodo, primerna oblačila, odeje, prilagojene obroke hrane, blazine za molitve in pravico do opravljanja verskih obredov. Rumsfeld je še zatrdil, da so priporniki, ki so zaprti v celicah, širokih in dolgih 2,4 metra ter visokih 2,3 metra, deležni takšne zdravstvene oskrbe, kakršne v Afganistanu ne bi bili.

EU nima dokazov o nečloveškem ravnanju

Josep Pique
Josep Pique FOTO: Reuters

Evropska unija nima nobenih dokazov o nečloveškem ravnanju s priporniki v Guantanamu. EU ne vidi nobenega povoda za morebitne pogovore v Washingtonu na to temo, je danes dejal španski zunanji minister in predsedujoči EU Josep Pique in dodal, da EU ne dvomi v to, da ZDA z ujetimi pripadniki Al Kaide in talibani ravnajo človeško. Pique je, kot danes poročajo španski mediji, potrdil stališče Washingtona, da ujeti teroristi niso vojni ujetniki. "To pa še ne pomeni, da nimajo enakih pravic kot ostali ljudje," je poudaril predsedujoči EU.

Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana pa je nasprotno ZDA pozval, naj v zvezi z ujetniki v Guantanamu spoštuje mednarodne dogovore o ravnanju z vojnimi ujetniki. "Dejstvo, da so izvedli teroristične napade, nas ne sme zavesti k spremembi naših vrednot," je ob robu konference EU v Siguenzi v osrednji Španiji poudaril Solana.

Zapornik v oporišču Guantanamo
Zapornik v oporišču Guantanamo FOTO: Reuters

Več organizacij za človekove pravice, tudi Amnesty International, je Španijo kot predsedujočo EU pozvalo, naj pri oblasteh v Washingtonu vztraja pri spoštovanju človekovih pravic za ujetnike v Guantanamu.

Velika Britanija pa je ZDA posvarila pred morebitno smrtno obsodbo treh domnevnih britanskih teroristov, ki so priprti v Guantanamu. Državni sekretar britanskega zunanjega ministrstva Ben Bradshaw je za BBC izjavil, da je Velika Britanija vedno znova poudarjala, da nasprotuje smrtni kazni. Bradshaw je še povedal, da vlada v Londonu še ni sprejela odločitve, kako naj bi ravnali z britanski ujetniki, hkrati pa je omenil možnost, da bi jih lahko postavili pred britansko sodišče. Za kakršnokoli dokončno izjavo je "še prezgodaj", je dejal Bradshaw.