Zunanji minister Dimitrij Rupel je v ponedeljek na State Departmentu v Washingtonu sklenil obisk v ZDA in pri Združenih narodih. Rdeča nit pogovorov – nazadnje se je Rupel srečal z ameriško državno sekretarko Condoleezzo Rice – so bile razmere in ravnanje mednarodne skupnosti na Kosovu in Zahodnem Balkanu nasploh.
Vodja slovenske diplomacije je dejal, da je Sloveniji glede Kosova naložena precej težka naloga. "V Beli hiši mislijo, da naj Slovenija nekako močneje pritisne na tiste, ki odločajo v zvezi s Kosovom in Srbijo ter na Zahodnem Balkanu nasploh. Dejstvo je, da smo sedaj kot predsedujoča EU odgovorni za marsikaj. Potrebno se bo dogovoriti, kako ravnati v zvezi z misijo ZN na Kosovu, glede meje okrog severnega dela Kosova," je povedal Rupel.
Ob tem je spomnil, da bodo v Srbiji v kratkem volitve, poteka tudi sprejemanje kosovske ustave. "So neke objektivne okoliščine, ki jih je potrebno upoštevati. Želimo si, da bi v Srbiji prevladale sile, ki so demokratične, proevropsko usmerjene in mislim, da se mora EU v tem trenutku zamisliti sama nad sabo, ali hoče ali noče proevropske Srbije. Če nam slučajno ne uspe narediti ustreznih in nujnih korakov, potem si bomo posledice pripisali sami sebi," je še dejal Rupel.
Na novinarsko vprašanje, ali je možno do konca slovenskega predsedovanja EU pričakovati rešitev kosovskih problemov, o katerih je govoril z Riceovo, je Rupel odgovoril, da "je potreben realizem".
"Na pogovorih v State Departmentu nismo slišali nič kaj drugega kot v Beli hiši," je dejal Rupel ter dodal, da sta z državno sekretarko zaskrbljena nad položajem. "Ugotovila sva, da je potrebno biti odločen, in ne želimo dovoliti kakšnega poslabšanja razmer ali kakšnih kombinacij, ki bi lahko povzročile težave na meji med Kosovom in Srbijo. Želimo si varnosti, delovanja kosovskih ustanov, uspešnost dela misije EU, da bi se zadeve čim prej premaknile naprej," je naštel Rupel.
"Državni sekretarki sem povedal, da imam v prihodnjih dneh nekaj pogovorov, ona pa bo pomagala pri prepričevanju nekaterih naših prijateljev, da bi spremenili stališča in da bi pomagali, da se stvari premaknejo naprej. Tu mislim predvsem na sporazum o pridružitvi in stabilizaciji. To sicer ni ameriška zadeva, vendar pa kakšna dobra beseda z druge strani oceana tudi zaleže," je dejal Rupel. Pri tem je imel v mislih približevanje Srbije Evropski uniji, ki ga nekaj evropskih držav pogojuje, med drugim s sodelovanjem s haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.
Tujina
Rupel: Potreben je realizem
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA
Komentarji
8
Vodja slovenske diplomacije Rupel je dejal, da je Sloveniji glede Kosova naložena precej težka naloga.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.