Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je odločena zaustaviti nestrpnost in diskriminacijo, je predsedujoči organizaciji Dimitrij Rupel poudaril v govoru ob zasedanju Komisije združenih narodov za človekove pravice v Ženevi. "Da bi se temeljne človekove pravice dolgoročno zasidrale v naših družbah, moramo pozornost nameniti ozaveščanju mladine. In zato se bo slovensko predsedovanje OVSE posebej usmerilo tudi na izobraževanje o človekovih pravicah," je dejal Rupel.
Slovenija podpira delo komisije
Slovenski zunanji minister je poudaril tudi slovensko podporo komisiji. "Slovenija zagovarja promocijo in spoštovanje človekovih pravic in podpira dejavnosti Komisije ZN in njene mehanizme. Poseben pomen pripisuje Uradu visokega komisarja za človekove pravice in podpira povečanje proračuna zanj," je dejal Rupel.
Komisija je sicer pogosto deležna kritik, ker dovoljuje, da se države, ki veljajo za najhujše kršiteljice človekovih pravic, s članstvom v komisiji vzajemno zaščitijo pred obsodbo, je po besedah visoke komisarke ZN za človekove pravice Louise Arbour sredi reforme. Predlaganih je bilo več sprememb, vključno z razširitvijo sodelovanja na vse države članice ZN, ali pa izključitev tistih, ki same ne spoštujejo dovolj človekovih pravic.
Za zdaj velja pravilo, po katerem članice omenjene komisije izbrane po regionalnem ključu. Trenutne države članice, ki jih pogosto kritizirajo zaradi kršenja človekovih pravic, so Kitajska, Kuba, Nepal, Rusija, Sudan in Zimbabve.
Šesttedensko zasedanje
Komisija bo v Ženevi spoštovanje človekovih pravic po vsem svetu preverjala kar šest tednov. Po pričakovanju se bodo na tapeti znašle Severna Koreja in Mjanmar, ki spadajo med najhujše kršiteljice človekovih pravic, Evropska unija in Združene države pa nameravajo predlagati tudi obsodbo Belorusije. Nekatere članice Unije pa naj bi zahtevale tudi ostro kritiko ruske politike v Čečeniji.
Zanimiv pa je položaj Združenih držav. Doslej so veljale za zgledno zaščitnico človekovih pravic, zaradi mučenja zapornikov v Abu Grajbu in Guantanamu pa so v zadnjem letu deležne ostrih kritik. Pred komisijo naj bi sicer to temo načela samo Kuba.