
Predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel, je na današnjih pogovorih v Beogradu izpostavil pomen čimprejšnjega začetka političnega dialoga med Beogradom in Prištino na ustrezni ravni, kot tudi pripravljenost na pomoč OVSE in Slovenije pri vzpodbujanju tega dialoga, pri čemer je rešitev za Kosovo iskati v evropskem okviru. V pogovoru s srbskim premierom Vojislavom Koštunico je izrazil tudi željo, da bi Beograd vzpodbudil kosovske Srbe k vključitvi v delo kosovskih institucij.
Evropska unija je prihodnost SČG
Pred srečanjem z zunanjim ministrom Srbije in Črne gore Vukom Draškovićem pa je minister Rupel na skupni novinarski konferenci izpostavil, da je Evropska unija skupna prihodnost SČG, upa pa, da tudi prihodnost Kosova. Evropska unija je namreč oblikovala koncept razprave o statusu Kosova: da delitev Kosova ne pride v poštev, da ne pride v poštev priključitev kaki drugi albanski etnični skupnosti ter da ne pride v poštev, da bi se vrnili k razmeram pred letom 1999. Ti trije elementi so bistveni tudi za OVSE, je poudaril.

Zunanji minister Drašković, ki je na novinarski konferenci dejal, da se bosta z ministrom Ruplom pogovarjala o uresničevanju standardov in prihodnjem statusu Kosova, je izpostavil, da je stališče SČG glede standardov povsem jasno, in sicer, da morajo biti uresničeni v celoti. To pomeni, "da mora biti uresničena najvišja stopnja zaščite narodnih manjšin, predvsem Srbov in drugih, kar vključuje obnovo vseh domov in verskih objektov, pa tudi zaščito in varno vrnitev beguncev in razseljenih oseb". Tudi glede prihodnjega statusa Kosova je stališče Beograda jasno, je dejal. "Sedanji status državne meje, vključno s tisto z Albanijo, mora biti ohranjen, mednarodno zagotovljen, torej, da se ne more niti spreminjati, niti preimenovati v kako drugo mejo".