Sporazum sta nameravali državi podpisati že danes, toda pogajanja med vodjo ruske agencije za jedrsko energijo Aleksandrom Rumjancovom in iranskimi predstavniki še trajajo. Dogovor naj bi dosegli že nocoj, jutri pa naj bi sporazum zapečatili tudi s podpisom. Ob tej priložnosti se naj bi Rumjancov z iranskim kolegom Golamom Rezo Agazadehom in drugimi državnimi voditelji srečal v Bušerju in ne v Teheranu, kot je bilo sprva načrtovano.
S tem sporazumom naj bi odstranili še zadnjo oviro pred zagonom jedrskega reaktorja v Bušerju, ki ga je zgradila Rusija.
Bušer eden najbolj spornih projektov
Elektrarna v Bušerju je bil eden najbolj spornih projektov v zgodovini obstoja jedrske energije. Med gradnjo so se pojavile številne tehnične težave, projekt pa je sprožil tudi politične napetosti. Zahod je Rusiji očital, da bo Iranu omogočila izdelavo jedrskega orožja, če mu bo pomagala pri gradnji reaktorja. Rusija je te trditve zavračala z argumentom, da gre za miroljuben projekt pod popolnim nadzorom Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA).
Ruski predsednik Vladimir Putin je nedavno ponovil, da bo Rusija še naprej sodelovala z Iranom kljub nasprotovanju ZDA. "Iransko delovanje v zadnjem času nas je prepričalo, da Iran ne načrtuje izdelave jedrskega orožja. To pomeni, da bomo še naprej sodelovali," je dejal Putin ob obisku vodje iranskega sveta za nacionalno varnost Hasana Rohanija v Moskvi.
Moskva in Teheran sta se o gradnji elektrarne v Bušerju začela pogajati v začetku 90. let prejšnjega stoletja. Leta 1995 sta podpisala sporazum o izgradnji reaktorja na kraju, kjer je leta 1975 jedrsko elektrarno začel graditi nemški Siemens, a je projekt ustavil.
Rusija bo v prihodnjih treh letih ustavila še zadnji jedrski reaktor, ki lahko proizvaja plutonij, primeren za jedrsko orožje, je sporočil ruski urad za jedrsko energijo Rosatom. V Rusiji so še trije jedrski reaktorji, ki poleg električne energije proizvajajo tudi plutonij.
Dva jedrska reaktorja se nahajata v Seversku v bližini Tomska v Sibiriji, en pa v Železnogorsku na jugu Rusije. Izklop reaktorjev v Seversku je predviden za leto 2007, reaktor v Železnogorsku pa bo po načrtu ustavljen leta 2008, je sporočil neimenovan tiskovni predstavnik Rosatoma. "Načrtovana ustavitev reaktorjev ne bo imela nikakršnih vplivov na moč ruskih jedrskih sil, saj je v državi na razpolago dovolj predelanega plutonija za proizvodnjo jedrskega orožja," pa je izjavil nek drug neimenovan strokovnjak Rosatoma.
V Železnogorsku, kjer jedrski reaktor z energijo oskrbuje okoli 100.000 prebivalcev, ZDA v okviru nekega dvostranskega sporazuma z Rusijo za potrebe mesta financirajo izgradnjo alternativne oskrbe z energijo. Ko bo to končano, bodo lahko ustavili tudi tamkajšnjo jedrsko elektrarno. "Reaktor v Železnogorsku bo moč izklopiti šele tedaj, ko bo zagotovljena alternativna oskrba z elektriko in ogrevanjem," je še zatrdil tiskovni predstavnik Rosatoma.