Ruski predsednik Vladimir Putin je pozdravil zadnje preizkuse hipersonične rakete, zaradi katere bodo, kot je že napovedal v preteklosti, dozdajšnji protiraketni sistemi postali neuporabni. Poudaril je, da je orožje nemogoče prestreči in da bo zagotovilo varnost Rusije v prihodnjih desetletjih.
"Rusija ima nov tip strateškega orožja," se je pohvalil. Medcelinsko raketo avangard naj bi začeli uporabljati že prihodnje leto, je napovedal.
V pogovoru z rusko vojsko je Putin dejal, da je uspešen test "velik uspeh" in "odlično novoletno darilo narodu".
Zadnji preizkus naj bi izvedli na polotoku Kamčatka na ruskem Daljnem vzhodu. Putin je bil medtem v glavnem poveljstvu nacionalne obrambe.
Putin je raketo avangard predstavil med svojim letnim nagovorom marca. Povedal je, da gre za novo generacijo "nepremagljivega orožja". Tedaj je ob predstavitvi rakete tudi dejal, da gre za odgovor na ameriško "rušenje strateškega ravnotežja".
Hipersonična raketa naj bi bila sposobna letenja z 20-kratno hitrostjo zvoka, pri tem pa tudi manevrirati, zlasti po višini, s čimer naj bi se bila sposobna izogniti protiraketnim izstrelkom. Raketa naj bi bila sposobna nositi tudi jedrsko orožje.
ZDA in zahodni zavezniki so po tej predstavitvi novega ruskega orožja izrazili zaskrbljenost, opozorili pa so tudi, da Rusija krši sporazume o nadzoru orožja iz časa hladne vojne. Ameriški predsednik Donald Trump je nato napovedal tudi, da se bodo ZDA odpovedale sporazumu o omejevanju razvoja jedrskih raket srednjega dosega (INF).
Rusija obtožila Izrael, da je v raketnem napadu ogrozil dve potniški letali
Sirija je dopoldne sporočila, da je njihova zračna obramba prestregla več izraelskih raket, ki so letele na območje v okolici Damaska. Nekaj jih je vendarle doseglo cilj in ranjeni so bili trije sirski vojaki, uničeno pa je bilo tudi skladišče orožja.
Izraelska vojska je na drugi strani sporočila, da je šlo le za obrambo njihovih vojaških letal, ker jih je sirska zračna obramba napadla. Bila so sicer nad ozemljem Libanona.
V Moskvi so se odločno postavili na stran zavezniškega režima v Siriji pod vodstvom predsednika Bašarja al Asada. Opozorili so tudi, da je "provokativna akcija izraelskega letalstva neposredno ogrozila dve potniški letali". Letali, ki nista bili ruski, sta se ravno pripravljali na pristanek v Bejrutu in Damasku, ko se je zgodil incident, je povedal tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenkov.
Eno od teh letal so nato preusmerili v rusko vojaško oporišče v Siriji, "da bi preprečili tragedijo", je še dodal Konašenkov.
Izrael je do zdaj izvedel že nekaj bombnih napadov Siriji, ki naj bi bili, kot trdijo v Tel Avivu, uperjeni proti iranski vojski, ki podpira sirski režim. Prav tako naj bi napadali pošiljke naprednega orožja libanonski šiitski milici Hezbolah, ki jo prav tako podpira Iran, sovražnik Izraela. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je že večkrat zagrozil, da ne bo dopustil Iranu, da bi se mirno vzpostavil kot vojaška sila v Siriji.
KOMENTARJI (265)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.