Zaradi iraških kršitev, ki jih je Varnostnemu svetu ZN predstavil vodja inšpektorjev za razorožitev Iraka Hans Blix, je Rusija opozorila Irak, da bo odstopila od mirne rešitve krize, če Bagdad ne bo sodeloval z inšpektorji. ZDA pa naj bi v začetku prihodnjega tedna objavile dokaze o iraškem orožju za množično uničevanje.
Ruski predsednik Vladimir Putin je v govoru pred študenti univerze v ukrajinskem Kijevu poudaril pomembnost obravnavanja vseh zadev glede Iraka v skladu z mednarodnim pravom in odločitvami ZN. Zunanji minister Igor Ivanov pa je dejal, da mora Irak resno prisluhniti predlogom, ki so bili izrečeni med predstavitvijo poročila o delu inšpektorjev v VS ZN. Blix je bil v predstavitvi poročila kritičen do Iraka in je dejal, da ta z inšpektorji sodeluje na procesni ravni, vendar pa je vsebinsko sodelovanje pomanjkljivo. El Baradej pa je menil, da ni dokazov o oživitvi jedrskega programa v Iraku, vendar menil, da njegovi inšpektorji potrebujejo še nekaj mesecev, da lahko z gotovostjo potrdijo, da je Irak povsem opustil prizadevanja za pridobitev jedrskega orožja.
Aziz: Irak bo izpolnil zahteve
Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je medtem zatrdil, da bo njegova država izpolnila vse prihodnje zahteve inšpektorjev. Aziz je dejal, da v zvezi z inšpektorji obstajata le dva spora, in sicer glede preletov vohunskih letal U2 preko iraškega ozemlja in glede pogojev za zaslišanje iraških strokovnjakov. Podpredsednik iraške vlade pa ni zavrnil možnosti, da bi Irak napadel Kuvajt, če bi ta država služila kot ameriško oporišče za napade na Irak. Poudaril je, da je povsem legitimno odgovoriti na napad.
V pričakovanju vojne napovedi
Ameriški predsednik George Bush bo od treh zjutraj po našem času govoril o položaju v državi, v katerem bo nakazal smer ameriške politike. Tako Američani kot zaveznice čakajo, ali bo Bush Iraku napovedal vojno. Po informacijah iz Bele hiše naj bi Bush v govoru letos izpustil ponesrečeno frazo "sile osi zla", s katero je lani označil Irak, Iran in Severno Korejo, ter si nakopal na vrat težave zlasti s slednjo. Kljub temu se ne bo popolnoma umaknil in namerava vse tri države posebej omeniti kot oviro v mednarodnih prizadevanjih za boj proti terorizmu in podobno. Bush bo tudi ponovil znane trditve, kako je Irak malopridna država, ki ima orožje za množično uničevanje in da je povezan s terorističnimi organizacijami, ki komaj čakajo, da z iraškim orožjem znova napadejo miroljubne demokracije, kot so ZDA.
Kljub padcu podpore ameriškemu predsedniku, ki se je z 78 odstotkov v preteklem letu spustila na 58, so v Beli hiši še vedno prepričani, da Američani podpirajo predsednikove odločitve. Raziskovalci javnega mnenja so prepričani, da podpora za napad na Irak pada, ker vlada ni predložila dokazov o iraški oborožitvi, kot je to med hladno vojno s fotografijami sovjetske oborožitve na Kubi storil predsednik Kennedy. Demokrate pa skrbi, kaj se bo v Iraku zgodilo po morebitnem napadu.