V Moskvi so ruski predstavniki svoje stališče, po katerem je vrnitev inšpektorjev za nadzor orožja v Irak mogoča tudi brez nove resolucije, predstavili vodji inšpektorjev ZN Hansu Blixu in ameriškemu državnemu podsekretarju Johnu Boltonu. Če se Združeni narodi ne bodo odločili, bodo mednarodno koalicijo za razorožitev režima Sadama Huseina v Iraku vodile ZDA, pa je na drugi strani izjavil ameriški predsednik George Bush.
Tudi Francija skeptična
Francoski premier Jacques Chirac je medtem ponovil svoje dosedanje stališče do iraškega vprašanja. Kar se tiče Bagdada, je potrebno storiti vse, da bi izničili iraško orožje za množično uničevanje. "Pri tem pa je potrebno preučiti vse možnosti, preden začnemo misliti na vojno v regiji, ki ne potrebuje še ene vojne," je dejal Chirac.
Britanski premier Tony Blair je izrazil upanje, da bodo ZN novi ameriški predlog resolucije ZN o Iraku sprejeli. Po srečanju z nizozemskim premierom v odstopu Janom Petrom Balkenendejem na Downing Streetu je Blair poudaril, da bi moral osnutek resolucije upoštevati "resnost" nevarnosti, ki jo predstavlja orožje za množično uničevanje v rokah iraškega predsednika Sadama Huseina.
Vodja inšpektorjev ZN za sprejetje ustrezne resolucije

Vodja inšpektorjev ZN za razoroževanje Hans Blix je ob prihodu na obisk v Rusijo pojasnil, da vojne v Iraku ne bo, če bodo iraški predstavniki pomagali mednarodnim inšpektorjem dokazati, da režim v Bagdadu nima orožja za množično uničevanje. Poudaril je, da je rešitev iraškega vprašanja v veliki meri odvisna od pripravljenosti Bagdada na sodelovanje z ZN, in še ponovil, da se inšpektorji lahko vrnejo v Irak le po sprejetju ustrezne resolucije v Varnostnem svetu ZN.
Blixa bo med drugim sprejel ruski zunanji minister Igor Ivanov, v Rusiji pa bo ostal do četrtka in se udeležil konference o varnostnih vprašanjih, ki jo organizira ruska Akademija znanosti. V svetu se medtem vrstijo odzivi na nov ameriški predlog resolucije ZN o Iraku.
Je novi predlog resolucije kompromisen?

Nov ameriški predlog resolucije o Iraku daje mednarodnim inšpektorjem v Iraku več vpliva. Iz State Departmenta so sporočili, da gre za besedilo, s katerim bodo identificirali iraške kršitve resolucij ZN, pooblastili inšpektorje za izvedbo strogih in neomejenih inšpekcij ter pokazali odločenost VS ZN, da se bo Irak moral soočiti s posledicami, če ne bo izpolnil svojih obveznosti. Boucher je še pojasnil, da nov predlog resolucije "upošteva tudi ideje, ki so jih med posveti predlagale nekatere partnerice".
Bush pa je na včerajšnji tiskovni konferenci dejal, da lahko svobodni svet, če se zares odloči tako, Sadama Huseina razoroži po mirni poti. Sprememba oblasti v Iraku, po Bushevih besedah ostaja trdna ameriška zahteva, če bo Husein izpolnil vse zahteve ZN, bo za ameriško administracijo že to napredek.
Stalne članice VS ZN še niso dosegle dogovora o novem predlogu ameriške resolucije, izvedelo pa se je, da se stališča članic o tem vprašanju še vedno zelo deljena. Besedilo ameriškega predloga bodo danes dobile tudi nestalne članice VS za sprejetje pa je potrebno devet glasov "za" in nobenega proti od katere izmed petih stalnih članic sveta.