Tujina

Rusija proti ekstremizmu

Moskva, 06. 07. 2007 18.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ruska duma je povečala pooblastila policistom in razširila definicijo ekstremizma, kar je že drugi tovrstni ukrep v zadnjem letu.

Člani ruske dume sprejeli sporni zakon o ekstremizmu
Člani ruske dume sprejeli sporni zakon o ekstremizmu FOTO: Reuters

Sporni zakon naj bi še dodatno omejil svoboščine in okrepil nadzor Kremlja nad političnim dogajanjem v Rusiji pred prihajajočimi parlamentarnimi in predsedniškimi volitvami. Na slednjih bodo marca prihodnje leto izbirali naslednika sedanjega predsednika Vladimirja Putina.

Zakon so parlamentarci sprejeli s 311 glasovi za in 90 proti. Zakon mora sedaj potrditi še zgornji dom parlamenta, svet federacij, nato pa je potreben še podpis predsednika Putina.

Novi zakon

Ruska policija bo od zdaj naprej imela še večja pooblastila
Ruska policija bo od zdaj naprej imela še večja pooblastila FOTO: Reuters


Sporni zakon razširja definicijo ekstremističnih zločinov, verskim, nacionalističnim in rasističnim motivom za zločin pa dodaja še tiste, ki so posledica političnega, ideološkega ali socialnega sovraštva. Novi zakon organom pravosodja tudi dovoljuje, da manjše zločine v določenih primerih interpretirajo kot ekstremizem. Kršitelje javnega reda in miru lahko tako v prihodnje čaka tudi do osem let zapora.

Policija bo lahko po novem prisluškovala telefonom vseh osumljenih ekstremizma, mediji ne bodo smeli poročati o organizacijah, ki so bile zaradi ekstremizma prepovedane, ne da bi pri tem omenili to prepoved, tiskarne in založnike pa čakajo kazni zaradi morebitnega razširjanja ekstremistične literature.

Pretirani ekstremizem

Lani je bil v Rusiji sprejet zakon, v skladu s katerim se lahko obrekovanje in žalitve vladnih uslužbencev smatrajo kot ekstremizem, če tako odloči sodišče, in ki kriminalizira ustvarjanje ali distribucijo posnetega, tiskanega in drugega ekstremističnega materiala. Po mnenju kritikov bi lahko predvsem slednje prizadelo vse medije, ki poročajo o ekstremizmu.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User110690
07. 07. 2007 16.25
Ja tocno tako.
User265491
07. 07. 2007 14.37
Putin je pameten. Bushevo vojno proti terorizmu je izkoristil za to, da mu nihče več nič ne more, ko spravlja skozi take zakone in ga serje po čečeniji. "Saj je to vse vendar v imenu vojne proti terorizmu, kaj se pritožujete, saj jo vi vodite, mi samo sodelujemo!"
User110690
07. 07. 2007 14.25
ce se ze gremo, je ameriski patriot act, desetkrat hujsi in demoski zakon kot tale jadni ruski. Rusi so v kratenju clovekovih pravic pravi amaterji primerjavi z americani. Slednji kratijo pravice big time in to se ljudem prodajajo kot svoboscine. WTF?
User205768
07. 07. 2007 14.16
Spet bodo Sibirijo nafilal.
Ramzess
07. 07. 2007 14.04
ALGEBRA BILMAN="Razsiritev ze uveljavljenega postopka podaljsa proces, ga pa ne razsirja na nove subjekte. Tu je govora o ekstremizmu, ki je zakonsko dolocen, torej rasna, verska diskriminacija, terorizem..." Prepričana si v to kajne, težava je le v tem, da je ekstremizem širok pojem in sploh ne enostaven, oblastem tak pristop omogoča široko stopnjo manipulacije, zlorabe in pretiravanja. "Lani je bil v Rusiji sprejet zakon, v skladu s katerim se lahko obrekovanje in žalitve vladnih uslužbencev smatrajo kot ekstremizem" Torej, če nekemu vladnemu uslužbencu izustiš kaj neprimernega, čeprav si je to zaslužil, lahko končaš za osem let v kehi. Pri tem je izpadla definicija, na katere VLADNE USLUŽBENCE se to navezuje. V nasprotnem primeru lahko že zaradi obrekovanja čistilke vladne palače končaš za osem let v kehi. "Novi zakon organom pravosodja tudi dovoljuje, da manjše zločine v določenih primerih interpretirajo kot ekstremizem." Politična definicija ekstremizma je tako široka in zapletena, da je posledice nemogoče ali zelo zelo težko predvideti, nastradajo pa zato najšibkejši. Takšno svojevoljno razširjanje in definiranje pojmov v politični luči in s tem povečanje pristojnosti policije in oblasti poteka po različnih državah po vsem svetu, pri čemer velike države (ZDA, VB, Rusija, idr.) še posebej izstopajo. In kdo najbolj trpi zaradi posledic takšnega ravnanja, mislim da je vsem jasno. Za svobodni jutri. Lp!
User204797
07. 07. 2007 11.12
Razsiritev ze uveljavljenega postopka podaljsa proces, ga pa ne razsirja na nove subjekte. Tu je govora o ekstremizmu, ki je zakonsko dolocen, torej rasna, verska diskriminacija, terorizem..
User204797
07. 07. 2007 11.10
Stalin je sovrazil Ruse. Mene pa zanima kako lahko novi sporni zakon poveca nadzor Kremlja nad politicnim dogajanjem v Rusiji?
User266022
07. 07. 2007 10.54
Lepa demokracija tole, ja...
User189752
07. 07. 2007 09.55
Stalin, Lenin... Back to futue IV?