Ruski predsednik Vladimir Putin je v govoru o položaju Rusije napovedal, da je glavna politično – ideološka naloga Rusije njen razvoj kot svobodne in demokratične države. Putin je med svojim govorom poudaril, da je "spoštovanje človekovih pravic in temeljnih svoboščin ključnega pomena za razvoj družbe," vendar naj bi razvoj vladavine prava in politične svobode Rusiji prinesel tudi gospodarsko korist.
Glavni izzivi Rusije so okrepitev države, vladavine prava in pravnih ustanov ter večje spoštovanje individualnih svoboščin in dejavnosti nevladnih organizacij, pravico državljanov do objektivne obveščenosti pa je označil kot pomembno politično vprašanje. Putin je v govoru pred obema domovoma ruskega parlamenta zatrdil, da bo Rusija sama odločala o svojem demokratičnem razvoju. "Smo svoboden narod in naše mesto v svobodnem svetu bo določeno s tem, kako uspešni in močni bomo," je še povedal.
Rusi naj svoje prihranke prinesejo spet domov
Sicer je Putin še poudaril, da Moskvo še zanimajo obsežna tuja vlaganja, vendar le iz držav, katerih "pravila igre so jasna". Zavzel se je tudi za liberalizacijo podjetništva in pri tem poudaril, da davčni organi nimajo pravice terorizirati poslovnežev, izključil pa je tudi možnost predaje oblasti v roke "neučinkovite in skorumpirane" birokracije.
Po njegovem bi bilo treba Ruse spodbuditi, da svoje neprijavljene prihranke prinesejo domov, namesto da jih nalagajo na bančne račune v tujini in pri tem predlagal uvedbo novega davka za neprijavljene dohodke v višini 13 odstotkov.
Putin je sicer razpad Sovjetske zveze leta 1991 označil kot "največjo geopolitično katastrofo 20. stoletja" in ob tem obtožil oligarhe, da so izkoristili agonijo svojetskega sistema v svoje lastne korporacijske interese.
Putin o teroristih: zob za zob
V govoru se je dotaknil tudi terorizma. Opozoril je, da je ta grožnja v Rusiji še vedno zelo velika in izrazil prepričanje, da v boju proti kriminalu in terorizmu ne sme biti prostora za šibkost ali površnost, saj bodo sicer izgube še večje.
Letošnje parlamentarne volitve v Čečeniji bi morale zato postaviti temelj za stabilnost in demokracijo v regiji, vendar bo v obubožanem južnem Kavkazu za okrepitev stabilnosti nujno potrebno ustvariti nova delovna mesta in infrastrukturo. Putin je sicer predlagal uskladitev reform v Rusiji in Skupnosti neodvisnih držav, vendar je ob tem dodal: "Tisti, ki sami ne spoštujejo človekovih pravic, jih nimajo pravice zahtevati od drugih."