Tujina

Putin se poslavlja od oblasti - pa se res?

Moskva, 07. 05. 2008 10.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Le dve uri po slovesni zaprisegi je novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev že predlagal svojega predhodnika Vladimirja Putina za premierja.

Novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, tretji predsednik Rusije od razpada Sovjetske zveze leta 1991, ne izgublja časa. Le dve uri po tem, ko je v Kremlju pred več tisoč ljudmi slovesno zaprisegel kot predsednik, je že predlagal svojega predhodnika Vladimirja Putina za novega premierja.

Putin je takole segel v roko svojemu nasledniku.
Putin je takole segel v roko svojemu nasledniku. FOTO: Reuters

Z Medvedjevim se je končala osemletna vladavina Vladimirja Putina na mestu predsednika, vendar številni dvomijo, da se je s tem dejansko končalo Putinovo vodenje Rusije. Številni analitiki so prepričani, da je Medvedjev le lutka, vse odločitve pa bo sprejemal zdaj že nekdanji ruski predsednik. Da ima Putin še vedno ogromen vpliv, je bilo moč zaznati tudi na današnji slovesnosti, kjer je bil prav toliko v središču pozornosti kot novi predsednik; prvi je imel govor, skozi celotno slovesnost pa je stal tesno ob Medvedjevu.

Popolnoma se zavedam bremena odgovornosti, ki prihaja z mojo novo funkcijo. Ob tem bi se rad zahvalil predsedniku Vladimirju Putinu za njegovo podporo, ki mi jo je vedno izkazoval, in sem prepričan, da mi jo bo še naprej,” se svojemu 'mentorju' ni mogel izogniti niti Medvedjev v svojem govoru. Novi ruski predsednik je ob zaprisegi dejal tudi, da bo varoval državljanske in ekonomske svoboščine. Medvedjev je ob zaprisegi v zlatobeli dvorani St. Andrew's Hall položil roko na usnjeno kopijo ruske ustave. Svečani dogodek je prenašala tudi ruska državna televizija.

Novoizvoljeni ruski predsednik je že ob izvolitvi dejal, da se bo zavzemal za napredek dialoga med Evropsko unijo in Rusko federacijo. Kot je znano, nekdanji pravnik poudarja pomen svobode in pravic. Obenem se zavzema za omejitev vloge države v velikih korporacijah v državi.

Bush se veseli sodelovanja z novim predsednikom

Bush se veseli ponovnih srečanj z ruskim kolegom.
Bush se veseli ponovnih srečanj z ruskim kolegom. FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush se veseli sodelovanja z novim ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom. "Predsednik bo zagotovo v prihodnjih dneh poklical Medvedjeva in mu čestital," je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Gordon Johndroe. Ob tem je spomnil, da sta se Bush in Medvedjev že srečala v ruskem letovišču Soči, in dodal, da se ameriški predsednik veseli nadaljnjega sodelovanja z Rusijo.

Novi izzivi za Rusijo

Medvedjeva bodo v času njegovega predsedovanja čakali številni izzivi: od odnosov z Natom in EU in načrtov ZDA za postavitev protiraketnega ščita v vzhodni Evropi, razvoja demokracije in varovanja človekovih pravic v Rusiji, gruzijskih groženj z vetom na članstvo Rusije v Svetovni trgovinski organizaciji, energetskega vprašanja, iranskega jedrskega programa do naraščajočega gospodarskega in političnega pomena Kitajske.

Sam Medvedjev je nekoliko že nakazal obrise svoje zunanje politike. Pred dnevi je napovedal, da ga bo pot na njegovem prvem obisku v tujini po zaprisegi vodila v Kazahstan in "od tam na Kitajsko". "To bo moj prvi obisk v tujini," je novinarjem razkril Medvedjev.

"Prezident Rossii" ima v skladu z rusko ustavo zelo velike pristojnosti. Marsikaj lahko neposredno ureja z odloki, določa temeljne smernice notranje in zunanje politike, je vrhovni poveljnik ruskih oboroženih sil, imenuje predsednika vlade ter na njegov predlog imenuje in odstavlja ministre, lahko odstavi tudi celotno vlado in v nekaterih primerih razpusti dumo.

Nedavna javnomnenjska raziskava je pokazala, da je s "Putinovim obdobjem" zadovoljnih kar 78 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa jih je od 1500 vprašanih bilo samo osem odstotkov.
Nedavna javnomnenjska raziskava je pokazala, da je s "Putinovim obdobjem" zadovoljnih kar 78 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa jih je od 1500 vprašanih bilo samo osem odstotkov. FOTO: Reuters

Medvedjev proti ideologiji

Medvedjev sebe opisuje kot pragmatika, ki zavrača politične etikete. "Ideologija je nevarna zadeva," je nekoč izjavil novinarjem. Razkril je tudi, da se čuti blizu idejam demokracije in tržnega gospodarstva. Njegova prozahodna načela veljajo za zmerna. Nekoč je dejal, da so njegovi zunanjepolitični pogledi "evropski".

V nasprotju s Putinom Medvedjev nima znanih stikov z nekdanjo rusko tajno službo KGB, njegovi kritiki pa mu očitajo, da je pomagal zgraditi piramido oblasti, ki je Putinu zagotovila mesto na vrhu. S soprogo Svetlano Vladimirovno imata sina Iljo, rojenega 1996. Dmitrij sicer velja za ljubitelja težkometalne glasbe, designerskih oblek in elektronskih naprav.

Prisega Medvedjeva
Prisega Medvedjeva FOTO: Reuters

Medvedjev se je rodil 14. septembra 1965 kot edini sin profesorja na leningrajskem Tehnološkem inštitutu Anatolija Medvedjeva in mame Julije, učiteljice jezikoslovja na Inštitutu Gertsen. Odraščal je v delavskem predmestju takratnega Leningrada, današnjega Sankt Peterburga in kasneje na leningrajski državni univerzi študiral pravo, kjer se je po besedah njegovih profesorjev izkazal kot eden najbistrejših študentov.

Konec Putinovih osmih let

Nedavna javnomnenjska raziskava je pokazala, da je s "Putinovim obdobjem" zadovoljnih kar 78 odstotkov vprašanih, nezadovoljnih pa jih je od 1500 vprašanih bilo samo osem odstotkov. Putinovo predsednikovanje je bilo "obdobje dosežkov", je večinsko mnenje. Lani je bilo zadovoljnih s Putinom 44 odstotkov vprašanih.

Splošna ocena je, da se je ruska država s Putinom kot predsednikom države na čelu okrepila. Na gospodarskem področju mu je uspelo, da je državo pripeljal iz ekonomske katastrofe v stabilno in hitro rastoče gospodarstvo. Hkrati je znal Američanom pokazati moč Rusije in dobil je vojno v Čečeniji. Putinu, ki bo po prepričanju mnogih tudi po koncu predsedniškega mandata obdržal velik vpliv, je uspelo z različnimi ukrepi tudi izboljšati demografsko sliko.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vladimir_gajsek@yahoo.com
08. 05. 2008 11.00
Rusija z novim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom in predsednikom vlade Vladimirom Putinom 2 sreda, 7. maj 2008 Odmevnost ruske politike je svetovno zahtevna, pogojena pa je tudi z močjo države ali z notranjepolitičnimi razmerami. Novega ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva čakajo v času predsedovanja številni izzivi: od odnosov z Natom in EU in načrtov ZDA za postavitev protiraketnega ščita v vzhodni Evropi na diplomatskih parketih, razvoja demokracije in varovanja človekovih pravic v Rusiji, urejanje in odprava gruzijskih groženj z vetom na članstvo Rusije v Svetovni trgovinski organizaciji, nadalje še energetskega vprašanja, tudi problematika iranskega jedrskega programa, vse do naraščajočega gospodarskega in političnega pomena Kitajske. Državniki na najvišjem vrhu sodelujejo… Novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je že nakazal obrise tudi ruske zunanje politike, ko je pred dnevi napovedal, da ga bo pot na njegovem prvem obisku v tujini po zaprisegi vodila v Kazahstan in od tam na Kitajsko: »To bo moj prvi obisk v tujini.« In novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev se ima za pragmatika, ki zavrača le politične etikete, češ da je neki ideologija nevarna zadeva… in se čuti blizu idejam demokracije in tržnega gospodarstva, prav takoveljajo njegova prozahodna načela za zmerna, saj da so njegovi zunanjepolitični pogledi evropski. Res, Rusija je tudi Evropa. V Rusiji se obeta nadaljevanje demokratične politike v novih tehnoloških pogojih slovanske civilizacije in kulture. Rusija z novim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom in predsednikom vlade Vladimirom Putinom namreč potrjuje zgodovinsko umeščenost največje svetovne države v napredovanje človeštva, toda le v mednarodnem dejanskem sodelovanju na družbenih področjih medsebojnosti in človečnosti. Vladimir Gajšek
vladimir_gajsek@yahoo.com
08. 05. 2008 10.52
Rusija z novim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom in predsednikom vlade Vladimirom Putinom (sreda, 7. maj 2008) V slovenskem zanimanju za Rusijo odmeva slovanski duh prijateljstva. Zato slovenstvo po svoje razume državne spremembe v ruskem vodstvu. Novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, tretji predsednik Rusije od razpada Sovjetske zveze leta 1991, je dve uri po tem, ko je v Kremlju pred več tisoč ljudmi slovesno zaprisegel kot predsednik, že predlagal svojega predhodnika Vladimirja Putina za novega premierja, tako da je naveza očitno razvidna ter bo g. Putin, ki je bil šef države kar 8 let, še naprej vodilna ruska politična osebnost ob Medvedjevu… Tandem, ki živi rusko politično, zavzema osrednje ne le rusko, ampak tudi že svetovno mesto v mednarodnih in notranjih odnosih. Legitimni državni odnosi so zmerom podloženi z notranjepolitičnimi koncepti. Novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev ima v skladu z rusko ustavo visoke državne pristojnosti, ko lahko določne zadeve ureja z odloki neposredno, so/določa ob Dumi temeljne smernice notranje in zunanje politike, je vrhovni poveljnik ruskih oboroženih sil, imenuje predsednika vlade ter na njegov predlog imenuje in odstavlja ministre, lahko odstavi tudi celotno vlado in v nekaterih primerih razpusti dumo. Apologija ruskih vrednot je nujna, saj obsega Rusija kot čezcelinska država velik del severne Evrazije in je s površino 17.075.400 km² največja država na svetu. Rusko federacijo sestavlja raznovrstno število političnih podrazdelitev, ki jih je skupaj 89; znotraj same federacije obstaja 21 republik z visoko stopnjo neodvisnosti, nekaj republik odgovarja ozemljem nekaterih etničnih manjšin, ostalo ozemlje pa sestavlja 49 oblasti ali pokrajin in 6 regij ali upravnih območij, kjer je 10 avtonomnih okrožijin 1 avtonomna pokrajina; poleg tega obstajata kot politično avtonomni 2 zvezni mesti, Moskva in Sankt Peterburg. Vladati Ruski federaciji pomeni visoko odgovornost do vseh v njihovi skupni in lastni zgodovinski identiteti. »Popolnoma se zavedam bremena odgovornosti, ki prihaja z mojo novo funkcijo. Ob tem bi se rad zahvalil predsedniku Vladimirju Putinu za njegovo podporo, ki mi jo je vedno izkazoval, in sem prepričan, da mi jo bo še naprej,« se je svojemu predhodniku zahvalil Novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev, ko je ob svečani zaprisegi dejal tudi, da bo varoval državljanske in ekonomske svoboščine – zaprisegel je v zlatobeli dvorani v dvorani sv.Andreja, kjer je položil roko na usnjeno kopijo ruske ustave, in svečani dogodek državnopredsedniške zaprisege je prenašala tudi ruska državna televizija. Država, ki je doživela nekrvavo preobrazbo od diktature v demoratično ureditev, zahteva od predsednika splošno razumetje za vsa vprašanja, ki se postavljajo pred šefa države. Obenem je tako novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev že ob izvolitvi dejal, da se bo zavzemal za napredek dialoga med Evropsko unijo in Rusko federacijo, saj je znano, da kot nekdanji pravnik poudarja pomen svobode in pravic ter se zavzema za omejitev vloge države v velikih korporacijah v državi. Kot kaže razmerje med velesilami, je Rusija blizu tudi ZDA… Na zunanjepolitičnem področju velesil se tudi ameriški predsednik George Bush, ki bo junija 2008 predvidoma obiskal Slovenijo, veseli sodelovanja z novim ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom; »Predsednik bo zagotovo v prihodnjih dneh poklical Medvedjeva in mu čestital,« je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Gordon Johndroe ter spomnil, da sta se Bush in Medvedjev že srečala v ruskem letovišču Soči, ko se ameriški predsednik veseli nadaljnjega sodelovanja z Rusijo. Odmevnost ruske politike je svetovno zahtevna, pogojena pa je tudi z močjo države ali z notranjepolitičnimi razmerami. Novega ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva čakajo v času predsedovanja številni izzivi: od odnosov z Natom in EU in načrtov ZDA za postavitev protiraketnega
User67447
07. 05. 2008 11.52
Kaj pa "Putinova lutka"?