"Dobava orožja iz ZDA se nadaljuje ... To je zaskrbljujoče in nas bo prisililo, da sprejmemo ustrezne ukrepe," je novinarjem na današnjem briefingu pred prvo obletnico rusko-gruzijske vojne povedal namestnik ruskega zunanjega ministra Grigori Karasin.
Kakšno orožje točno naj bi ZDA dobavljale Gruziji in kako naj bi se Rusija na to odzvala, Karasin ni pojasnil, kljub temu pa predstavljajo njegove besede eno najostrejših obtožb s strani uradnega ruskega predstavnika, da so ZDA vpletene v netenje napetosti na nemirnem Kavkazu.
Ob obisku v Tbilisiju 23. julija je ameriški podpredsednik Joe Biden javno priznal, da Washington, ki je pred lansko avgustovsko vojno opremljal in uril gruzijske sile, še naprej podpira gruzijsko vojsko. Kot je sicer dejal, je ta podpora omejena na "načrtovanje, urjenje, organizacijo" in ne zajema oboroževanja.
Še isti dan se je Karasin odzval z besedami, da bo Rusija preprečila ponovno oboroževanje Gruzije, ruski veleposlanik pri zvezi Nato pa je naslednji dan dejal, da bo Moskva uvedla sankcije proti ameriškim in vsem ostalim tujim podjetjem, ki prodajajo orožje Gruziji.
Gruzija se ponovno oborožuje
"Nihče nam ne more jamčiti, da ne bo nove agresije s strani Gruzije," je danes novinarjem še dejal Karasin. Visoki ruski general, namestnik načelnika generalštaba ruske vojske Anatolij Nogovicin pa je medtem danes ocenil, da se Gruzija pospešeno ponovno oborožuje s ciljem začeti vojaški konflikt na območju.
"Očitno je, da se Gruzija znova oborožuje na prejšnje ali celo višje ravni," kot pred konfliktom leta 2008. "Izkušnje kažejo, da če se ponovno oborožuje, počne to zgolj z namenom agresije," je dejal Nogovicin in dodal: "Če bo prišlo do agresije, vam lahko povem, da bo naš odgovor temu primeren."
Kot je še dejal, situacijo pozorno spremljajo, čeprav je obenem priznal, da zaenkrat nimajo nobenih dokazov o pripravah na neposredno vojaško akcijo. "Ne zaznavamo nobene grožnje nad sedanjimi neprestanimi provokacijami," je dejal.
Sekretarka gruzijskega sveta za nacionalno varnost Eka Tkešelašvili je najnovejše obtožbe Rusije zavrnila kot smešne in zatrdila, da je edini cilj krepitve gruzijskih oboroženih sil izpolniti standarde zveze Nato in doseči članstvo Gruzije v zavezništvu.
O razmerah v Gruziji sta sicer v torek po telefonu govorila ameriški in ruski predsednik, Barack Obama in Dmitrij Medvedjev, ki sta se zavzela za pomiritev napete situacije. Obama je izpostavil pomen mednarodnih opazovalcev in drugih korakov s ciljem preprečiti nov konflikt na Kavkazu.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.