Tujina

Ruska ponudba Iranu

Dunaj, 03. 02. 2006 08.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je potrdil rusko ponudbo Iranu za bogatenje urana.

Busher predstavlja za Rusijo velik vir dohodka
Busher predstavlja za Rusijo velik vir dohodka FOTO: Reuters
Evropska unija in Kitajska bosta v soboto glasovala za predajo iranskega jedrskega vprašanja Varnostnemu svetu Združenih narodov, je na Dunaju, kjer je potekalo zasedanje trojke EU - Kitajska, poudaril visoki zunanjepolitični predstavnik unije Javier Solana. "Angažiranost EU in Kitajske je popolna in o resoluciji bomo glasovali enako," je zatrdil.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v Moskvi potrdil, da bo Rusija Iranu zagotovila zaloge jedrskega goriva Iranu, če bo Teheran sprejel rusko ponudbo za bogatenje urana na ruskem ozemlju. "Dvomi glede ruske ponudbe enostavno niso resni," je Lavrov povedal v odzivu na zaskrbljenost iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada glede ruskih zalog jedrskega goriva.

Rusija je Iranu v pravno zavezujočih pogodbah zagotovila zaloge goriva za jedrski reaktor v Bušerju, ki ga gradi za Iran, je povedal Lavrov in dodal, da Iran nima načrtov za gradnjo dodatnih reaktorjev, v vsakem primeru pa bi gradnja trajala vsaj 10 let. Iranski jedrski program je osredotočen na Bušer, projekt v vrednosti 800 milijonov dolarjev, ki za Rusijo predstavlja velik vir dohodka.

Iran: Predaja bi izničila ruski predlog

Če bo prišlo do predaje iranskega jedrskega vprašanja Varnostnemu svetu ZN, se o predlogu, da bi Iran svoj program bogatenja urana izvajal na ruskem ozemlju, Teheran ne bo več niti pogovarjal, je zagrozil Džavad Vaidi, namestnik vodje iranskega sveta za nacionalno varnost in vodja iranskih pogajalcev pri Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA).

Če se bo IAEA odločila iranski jedrski arhiv predati v razpravo VS ZN, "z ruskim predlogom na noben način ne bomo mogli več nadaljevati," je na izrednem zasedanju Sveta guvernerjev IAEA povedal Vaidi.

Resolucija zahteva od El Baradeja, naj poroča o korakih, ki jih mora narediti Iran
Resolucija zahteva od El Baradeja, naj poroča o korakih, ki jih mora narediti Iran FOTO: Reuters

Rusija je predlagala, da bi iranski uran bogatili na ruskem ozemlju in tako z ruskim nadzorom preprečili, da bi Teheran pridobil tehnologijo, potrebno za izgradnjo jedrskega orožja, hkrati pa bi lahko pridobival jedrsko energijo, kar naj bi bil po navedbah Irana edini razlog za njihovo jedrsko dejavnost. Ruski predlog je dobil previdno pogojno podporo ZDA in Evropske unije, Iran pa nanj še vedno ni dal odkritega odgovora.

Iran bo šel do konca

Medtem pa je iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad še enkrat zagotovil, da bo Iran pri obrambi svojega spornega jedrskega programa "šel do konca". "Naše stališče glede jedrskega vprašanja je jasno. Svojo pravico bomo branili v okviru mednarodnih pravil in pri tem bomo šli prav do konca," je povedal predsednik.

Ob tem je Zahod obtožil, da "ukazuje mednarodnim institucijam in misli, da smo v srednjem veku". "Če se ne bodo zbudili sami, jih bo zbudila klofuta, ki jim jo bodo dali ljudje vsega sveta. Svetu ste s svojimi lažmi vladali leta, iranski narod pa je te laži sedaj odpihil in tega ne morete prenesti," je med obiskom v mestu Bušer, kjer Rusija za Iran gradi jedrski reaktor, še izjavil Ahmadinedžad.

Po mnenju generalnega direktorja IAEA Mohameda El Baradeja napotitev vprašanja iranskega jedrskega programa pred VS ZN ni kriza, temveč priložnost za rešitev spora. El Baradej je v četrtek še zatrdil, da iranski jedrski program ne predstavlja "neposredne nevarnosti" svetu.

Zasedanje IAEA preložili

Izredno zasedanje Sveta guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) o iranskem jedrskem vprašanju, ki bi se moralo nadaljevati danes, so medtem preložili, so sporočili s sedeža IAEA na Dunaju. 35 držav članic Sveta guvernerjev, ki je v četrtek zjutraj začelo izredno zasedanje o iranskem vprašanju, je že pred tem danes za dve uri preložilo plenarno zasedanje, s čimer so želeli omogočiti nova posvetovanja.

Po navedbah diplomatskih virov bi lahko zahteve držav iz Gibanja neuvrščenih po denuklearizaciji Bližnjega vzhoda privedle do preložitve sprejetja resolucije, s katero bi IAEA iransko jedrsko vprašanje napotila pred Varnostni svet Združenih narodov. Evropske države, avtorice predloga o napotitvi vprašanja pred VS ZN, in ZDA pa poskušajo pridobiti čim širšo podporo za besedilo resolucije, so še navedli diplomatski viri.