
Po prvih podatkih analize vsebine črnih skrinjic so letalske naprave pred tragično nesrečo v obeh letalih pilote začele opozarjati na nevarnost trčenja. Pilotu ruskega tupoljeva so zato svetovale, naj se dvignejo, pilotu tovornega boeinga pa, naj se spusti. Le nekaj sekund zatem pa naj bi švicarski kontrolor letenja, ki je bil takrat pristojen tudi za zračni prostor nad južno Nemčijo, pilotu tupoljeva svetoval, naj se spusti.
Spustili sta se obe letali
Ruska posadka je nasvet kontrolorja upoštevala in prav to naj bi privedlo do trčenja, saj sta se tako obe letali spustili in se znova znašli na isti višini. Podatki s črnih skrinjic naj bi tudi pokazali, da je pilot letala DHL nekaj sekund pred trčenjem švicarske kontrolorje letenja obvestili, da se njihovo letalo spušča, ni pa še jasno, ali je kontrolor to informacijo dejansko tudi prejel.
Nemci hoteli opozoriti kontrolorja
Medtem so tudi potrdili informacijo, da naj bi nemški kontrolorji letenja pred nesrečo poskušali švicarske kolege prek telefona obvestiti o nevarni situaciji, ki so jo opazili na svojem radarju, a so bile tisto noč tri telefonske linije zaradi remonta izključene, četrta, in edina, ki je delovala, pa je bila zasedena.
Kot posledica tragične letalske nesreče na Bodenskim jezerom bosta po novem letalski promet na radarju odslej vedno spremljala dva kontrolorja letenja in ne več en sam. Kot je danes sporočil švicarski urad za civilno letalstvo, kontrolor letenja, ki je bil v časi nesreče na delovnem mestu, ne bo več mogel opravljati svojega dela, "s čimer pa mu urad za civilno letalstvo v nobenem primeru ne pripisuje krivde za nesrečo".