
"Pričakujem, da bodo naši partnerji ta korak razumeli kot prvi signal pripravljenosti naše države, da se na grožnje, ki jih našim strateškim jedrskim silam predstavlja protiraketni ščit, sorazmerno odzove," je poudaril ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Obenem je Zahod posvaril, da bo Rusija, če bo njen signal preslišan, "uporabila druge metode zaščite, vključno z ostrimi protiukrepi in namestitvijo bojnih sil".
Ruski predsednik je sicer ob uradnem odprtju vojaške radarske postaje za zgodnje opozarjanje Voronež-DM v Kaliningradu – ruski eksklavi, ki jo obkrožata članici Nata Litva in Poljska – tudi dejal, da bi lahko bila ta integrirana v skupni protiraketni ščit Rusije in zveze Nato, če bosta seveda strani dosegli dogovor o njem.
Kot je zatrdil, se je Rusija še vedno pripravljena pogovarjati z Natom o sodelovanju pri protiraketni obrambi. "Spoštovani prijatelji! Ta radarski sistem ni uperjen proti vam. Vrata za dialog niso zaprta. Na žalost pri naših ameriških in evropskih partnerjih zaenkrat ne vidimo pripravljenosti (za pogajanja). Ne moremo biti zadovoljni zgolj z obljubami," je dejal.
Obenem je ruski predsednik danes ponovil grožnjo, da bo Rusija namestila sodobne rakete zemlja-zemlja, če bo zahodno zavezništvo vztrajalo pri sedanjih načrtih glede namestitve protiraketnega ščita.
Prejšnji teden je Medvedjev vzbudil pozornost in jezne odzive Zahoda s svojo izjavo, da bo Rusija v Kaliningradu – na meji z Evropsko unijo – namestila svoje rakete iskander z dometom okoli 500 kilometrov, če bo Washington nadaljeval s svojimi načrti nameščanja komponent protiraketnega ščita na območju Evrope, ne da bi upošteval pomisleke Moskve. Po ocenah nekaterih analitikov naj bi bile sicer te ostre izjave namenjene predvsem domači javnosti pred volitvami 4. decembra.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.