Trenutno v ujetništvu v Rusiji zadržujejo približno deset mladičev ork in 90 belug. Kiti so ujeti v majhnih boksih, v slabih pogojih, brez potrebnega življenjskega prostora.
Lani so iz takšnega ujetništva izginile tri beluge in ena orka. Greenpeace se boji, da so živali poginile, saj naj bi bilo veliko kitov v t. i. ruskih zaporih za kite v slabem zdravstvenem stanju.
Orke, ki so pogosto ujete nezakonito, lahko prinesejo milijone evrov zaslužka. Beluge pa se prodajajo za več deset tisoč evrov. Čeprav Rusija dovoljuje ujetništvo kitov za znanstvene namene, se okoljevarstveniki in aktivisti bojijo, da je to zgolj pretveza, da kite nato preprodajajo za tematske parke in akvarije na Kitajskem.
Rusko podjetje bo moralo plačati kazen
Rusko podjetje, ki vodi enega od tako imenovanih zaporov za kite, bo moralo plačati 383.000 evrov kazni, poroča BBC. Beli kit je eno od štirih podjetij, ki v ujetništvu na malem območju Japonskega morja zadržujejo beluge in orke, za kar sami sicer trdijo, da je legalno. A sodišče je včeraj razsodilo, da zapori za kite kršijo pravila. Razsodbe proti preostalim trem podjetjem pričakujejo naslednji teden. Okoljevarstveniki so zahtevali izpust kitov, vse odkar so se pojavila razkritja, da obstajajo tovrstni zapori.
Obljubili, da bodo kite izpustili
Rusija počasi torej le popušča pritisku okoljevarstvenikov in razburjene javnosti, predsednik Putin je namreč februarja vladi naložil, naj preveri, kaj se dogaja v tovrstnih objektih. Oblasti so obljubile, da bodo kite sčasoma izpustile iz ujetništva, a še ni znano, kdaj. Okoljski minister je sicer pred kratkim dejal, da bodo izpuščeni julija ali avgusta, a po pritisku javnosti so oblasti obljubile, da bi se lahko izpust živali začel v prihodnjih desetih dneh in trajal do konca poletja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.