Tujina

S. Koreja zgled Iranu

Washington/Tokio/Peking, 13. 02. 2007 09.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Severna Koreja bo zaprla glavni jedrski reaktor, v državo pa se bodo vrnili mednarodni inšpektorji.

Severnokorejska pogajanja so se začela leta 2003
Severnokorejska pogajanja so se začela leta 2003 FOTO: Reuters
IAEA se vrača v Severno Korejo

Direktor Mednarodne agencija za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je po sklenjenem sporazumu o severnokorejskem jedrskem vprašanju napovedal, da bo IAEA spet pričela izvajati inšpekcije v Severni Koreji. "IAEA bo ponovno odšla v Severno Korejo in s tem zagotovila, da bo vsa severnokorejska jedrska dejavnost namenjena miroljubnim zadevam," je poudaril.

Uradni Pjongjang je potrdil, da je bil na šeststranskih pogajanjih v Pekingu dosežen dogovor, da bo Severna Koreja v 60 dneh zaprla svoj glavni jedrski reaktor in se sčasoma odpovedala svojemu jedrskemu programu. Kitajska pa je potrdila, da bo Severna Koreja v zameno dobila milijon ton nafte, ZDA pa bodo Severno Korejo črtale s seznama terorističnih držav.

Severna Koreja naj bi najprej dobila 50.000 ton kurilnega olja, sčasoma pa tudi še preostalih drugih 950.000 ton.

Po napovedih kitajske strani naj bi se nov krog šeststranskih pogovorov, na katerem poleg obeh Korej sodelujejo Rusija, ZDA, Kitajska in Japonska, začel 19. marca. "Pogovori se bodo nadaljevali 19. marca," je po koncu šestega dne maratonskih pogovorov dejal vodja kitajske delegacije Vu Davei.

Dogovor je pozdravil tudi generalni sekretar Združeni narodov Ban Ki Mun, ki je sporazum označil kot "prvi praktični korak" pri denuklearizaciji Korejskega polotoka.

Vu je na zaključnem zasedanju še dejal, da je končni cilj, da se Severna Koreja odpove svojemu jedrskemu programu in da dogovor predvideva tudi vrnitev mednarodnih inšpektorjev v Severno Korejo. Vlade v prestolnicah vseh šestih držav so ponoči soglašale z osnutkom dogovora.

Ta med drugim tudi predvideva, da naj bi v mesecu dni sestavili pet delovnih skupin, v okviru katerih bo potekala razprava o nadaljnjih korakih za razgradnjo jedrskega programa, gospodarski pomoči, normalizaciji odnosov ter mirovni pogodbi za korejski polotok. ZDA in Severna Koreja pa naj bi na dvostranskih pogajanjih razrešili nerešena vprašanja in na koncu vzpostavili diplomatske odnose.

Zelo pomemben prvi korak

Vodja ameriške delegacije Christopher Hill je dejal, da je ameriška vlada po njegovih podatkih že podprla omenjeni dogovor
Vodja ameriške delegacije Christopher Hill je dejal, da je ameriška vlada po njegovih podatkih že podprla omenjeni dogovor FOTO: Reuters
Nekdanji ameriški veleposlanik pri Združenih narodih John Bolton je sicer za ameriško televizijsko mrežo CNN ocenil, da bi moral ameriški predsednik George Bush zavrniti dogovor, ki je bil dosežen na šeststranskih pogajanjih. "To je zelo slab dogovor," je dejal Bolton in dodal, da upa, da ima ameriški predsednik še čas, da ga zavrne.

Ameriški predsednik George Bush je izrazil zadovoljstvo z dosežkom. "Ti pogovori predstavljajo najboljšo možnost za rešitev severnokorejskega jedrskega vprašanja in odražajo zavezo sodelujočih na pogovorih, da dosežejo denuklearizacijo Korejskega polotoka," je zapisal v izjavi za javnost.

Bela hiša je tudi sporočila, da je dogovor zelo pomemben prvi korak k jedrskem razoroževanju Severne Koreje. Samo besedilo dogovora je vodja ameriške delegacije na šeststranskih pogajanjih Christopher Hill označil kot "izvrstno", medtem ko je državna sekretarka Condoleezza Rice dejala, da pomeni dogovor korak k miru in blaginji v Severni Koreje.

Condoleezza Rice je poudarila, da dogovor o končanju jedrskega programa Severne Koreje lahko služi kot sporočilo Iranu, da lahko mednarodna diplomacija in pogajanja pripeljejo do želenih rezultatov.

"Očitno nas čaka dolga pot, vendar smo zelo zadovoljni z dogovorom. Gre za zelo ustrezen korak naprej," je dejal Hill in tudi napovedal, da bodo ZDA v 30 dneh razrešile vprašanje finančnih sankcij glede banke Banco Delta Asia v Macau, kjer ima Severna Koreja odprte svoje račune in ki so jo ZDA septembra 2005 uvrstile na črno listo.

Japonska nezadovoljna

Japonska z dogovorim ni popolnoma zadovoljna, čeprav priznava, da je bil dosežen napredek.
Japonska z dogovorim ni popolnoma zadovoljna, čeprav priznava, da je bil dosežen napredek. FOTO: Reuters

Japonski premier Šinzo Abe je pred odborom japonskega parlamenta v Tokiu dejal, da je bil na šeststranskih pogovorih dosežen napredek, da pa glede vprašanja ugrabitve japonskih državljanov ni bil dosežen premik. Japonska ne more Severni Koreji dobavljati energije, dokler ostaja nerešeno vprašanje ugrabitev japonskih državljanov v 70. in 80. letih minulega stoletja, je poudaril Abe.

Načelni dogovor, ki so ga v torek po lokalnem času dosegli na šeststranskih pogajanjih v Pekingu o severnokorejskem jedrskem programu, med drugim predvideva dobavo milijona ton kurilnega olja in električnega energije za obubožano Severno Korejo.

Severnokorejska pogajanja so se začela leta 2003. Po enoletnem premoru so se ponovno začela decembra lani v Pekingu, vendar so se končala brez napredka. Na njihovo obnovitev je Pjongjang pristal 31. oktobra lani, po obsodbah mednarodne skupnosti in uvedbi sankcij ZN zaradi njegovega oktobrskega jedrskega poskusa. V okviru pogajanj se je Severna Koreja leta 2005 sicer zavezala odpovedi jedrskemu programu v zameno za pomoč in varnostna zagotovila. V letošnjem letu sta se sredi januarja v Berlinu najprej sestala predstavnika ZDA in Severne Koreje, 13. februarja pa so pogajalci dosegli načelni dogovor o prvih korakih za razorožitev Severne Koreje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.