Tujina

Mesić: Rehnov predlog je nesmiseln

London, 17. 04. 2009 12.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Hrvaški predsednik Mesić ocenjuje, da je Rehnov predlog o ad hoc arbitraži glede meje med Hrvaško in Slovenijo "nesmiseln, saj spor glede dejstev vedno pristane pred sodiščem".

Po neuradnih informacijah naj bi evropski komisar za širitev Olli Rehn za reševanje spora glede meje med Hrvaško in Slovenijo predlagal petčlansko ad hoc arbitražno komisijo. Hrvaški mediji poudarjajo, da gre za neuradni predlog, s katerim naj bi Rehn ponujal oblikovanje komisije, v katero bi tri člane imenovala Evropska komisija, po enega pa Hrvaška in Slovenija.

"Več je tega, kar nas povezuje, nič pa nas ne ločuje," pravi Mesić in ocenjuje, da je treba političnim elitam prepustiti reševanje odprtih vprašanj.
"Več je tega, kar nas povezuje, nič pa nas ne ločuje," pravi Mesić in ocenjuje, da je treba političnim elitam prepustiti reševanje odprtih vprašanj. FOTO: Dare Čekeliš

Hrvaški predsednik Stipe Mesić je ocenil, da je to "nesmiselno". "Če naj bi že Hrvaška in Slovenija predlagali po enega člana, naj tri člane omenjene komisije predlaga Meddržavno sodišče v Haagu," je dejal in ponovil, da bo Hrvaška sprejela vsako odločitev mednarodnega sodišča. Dodal je še, da ni treba zapletati razmer in se obremenjevati "z nečim, kar je rešljivo“, odprto vprašanje med državama pa se "ne sme prenašati na ljudi". Opomnil je, da morata državi, njuni prebivalci in gospodarstvi sodelovati ter spomnil, da je Slovenija pomagala Hrvaški na poti v zvezo Nato.

S Sanaderjevim prihodom so se stvari spremenile

Upanja, da bi Hrvaška lahko hitro postala članica EU, je vse manj, v članku o hrvaških prizadevanjih za vstop v EU ter težavah pri tem danes piše britanski tednik Economist in ugotavlja, da so se razmere na Hrvaškem od zmage premierja Iva Sanaderja na volitvah leta 2007, ko je gospodarstvo cvetelo in so tekla pristopna pogajanja z Unijo, krepko spremenile. Hrvaška sicer še vedno računa na vstop v EU leta 2011, a če Slovenija v nekaj mesecih ne bo odpravila blokade pristopnih pogajanj, možnosti, da bi ujeli ta datum, ne bo več.

Hrvaška in slovenska zastava
Hrvaška in slovenska zastava FOTO: POP TV

Časnik še pojasnjuje, da želi Slovenija s pomočjo blokade rešiti dolgoletni spor o Piranskem zalivu. Hrvaška vztraja, da mora problem rešiti meddržavno sodišče, medtem ko Slovenija ni za to. Evropski komisar za širitev Olli Rehn je 25. marca predlagal arbitražo, a nobena stran predloga ni sprejela, dodaja.

Pred majskimi lokalnimi volitvami in ob začetku predsedniške kampanje hrvaška vlada ni pripravljena na kompromis in nekateri upajo, da bo namesto tega narasel pritisk na Slovenijo.

Economist še ugotavlja, da problem s Slovenijo pomaga pri odvračanju pozornosti javnosti od vrste korupcijskih škandalov in zaskrbljujočega števila mafijskih umorov. In tudi brez Slovenije ima Hrvaška veliko dela, da izpolni zahteve Bruslja, dodaja časnik ter kot veliko težavo omenja prestrukturiranje ladjedelnic, ki zaposlujejo 17.000 ljudi in lahko preživijo samo z velikimi subvencijami.

Časnik opozarja še na predvolilne bonbone, kot je napovedana rast plač v javnem sektorju, ter omenja kritiko Mednarodnega denarnega sklada, češ da bi morala Hrvaška zmanjšati javni sektor. Kot dobro novico Economist navaja zgolj dejstvo, da bi utegnila Hrvaška sedanjo finančno krizo preživeti bolje kot nekatere od njenih sosed.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (58)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alojzrijavec@gmail.com
20. 04. 2009 16.26
KUPUJTE DOMAČE;LETUJTE DOMA.ISTRA NI BILA NIKOLI HRVAŠKA,TO OPISUJE TUĐMAN V SVOJI KNJIGI.
vinadap
20. 04. 2009 13.03
kontra - skids - londonski memorandum - 05.10.1954.
Bolivar
18. 04. 2009 23.42
vinadap Tega pa nisem vedel,a lahko malo bolj razložiš to v zvezi z londonskim memorandumom?
Bolivar
18. 04. 2009 23.40
12345s Težko,edino če bo plavajoča đamija,na splavu,pol jo pa lahko kakšen saudijski tanker odvleče do Meke,na vsako letno romanje...
12345s
18. 04. 2009 17.09
Ko bomo dobili tisto zemljo, bomo zgradili đjamijo na njej.
vinadap
18. 04. 2009 10.55
kontra-skids - to ti ne dam prav,da nimamo dokumentov. Imamo jih,nimajo jih pa Hrvatje. Največje zakonodajno telo,ki je še vedno v veljavi in za vedno ostaja je londonski memorandum. V tem memorandumu je vse lepo napisano,in je mednarodno priznani akt,ki ga nikoli ni mogoče spremeniti ali odtujiti. Tega se pa Hrvati najbolje bojijo.
mindfucker
18. 04. 2009 10.54
stipe, stipe!? poglej, kaj je lijepi tvoji, prinesel tvoj komentar o osvoboditeljih trsta!
vinadap
18. 04. 2009 10.48
mali-kekec - to velja zate. Lahko mi pišeš karkoli hočeš,zame je to v nebo vpijejočega orangutana,ki mu ni več pomoči. Zame ste vi tam doli nekje,brez lastne države in lastnega jezika in brez avtoritete. Kekec,jok in škripanje zob,to vam še preostane. Nesposobneži j......i.
funnyguy
18. 04. 2009 10.07
@ Klasik pol pa svizec zavije cokolado v folijo pa je ful zasvical
Uporabnik113189
18. 04. 2009 09.59
Hrvati so s svojo osvajalno velikohrvaško in nacistično politiko izgubili praktično vse prijatelje. Vsi, ki bi jim lahko pomagali se umikajo, vsako pomoč morajo pridobiti s podkupnino ali za visoko ceno. Zadnji odzivi angleških medijev o hravškem turizmu pa kažejo večinski odnos ostalega sveta. Počakali bodo, da se pogreznejo še globje, potem bodo poceni kupovali. Pomoč se pač ne splača, zakaj bi nekomu pomagal za hvala lepa, če ga lahko poceni kupiš? To isto predlagam tudi slovenski politiki. Hrvatom nismo nič dolžni, kako so se obnašali v pretekli zgodovini in vse do danes do slovencev, pa vemo - Jasenovac. Zakaj bi se trudili in izgubljali čas in denar, najceneje je počakati in pripraviti ugodno ponudbo, ki jo bodo v stiski radi sprejeli. Toliko o državah. Če pa ima kdo prijatelja tam, naj ga povabi k sebi ali kako drugače pomaga, to se pač države ne tiče.
Uporabnik113189
18. 04. 2009 09.47
bnam 270718.04.2009, 09:12, se zelo strinjam, pravi volkovi niso iz Slovenije, ti sedaj samo čakajo in opazujejo ter iščejo šibke in bolehne člane našega tropa. Zato je prva naloga naše države graditi notranjo trdnost in šibke člene odstraniti.. Prave preizkušnje šele prihajajo. Mesič je to očitno spoznal, iz njegovih sporočil je videti da so stvari za njega ušle predaleč iz nadzora. Ni mu še povsem jasno, da smo z Jugoslavijo in Titom izgubili tudi tisto pravo neodvisnost in suverenost. Takrat smo res lahko odločali sami, danes pa gospod ni več v poziciji odločati o ničemer zares pomembnem. Sprejeti bo moral to, kar bodo sklenili v Bruslju. Isto velja tudi za nas. razdrobljeni smo in šibki. Če bi bila hrvaška politika dio Slovenije res bratska, bi se že dogovorili in nastopili enotno in zelo verjetno bi bili hrvati že v EU, obe državi pa bi bili za vzgled ostalim v tranziciji. Tajkunska politika pohlepnežev in vojnih dobičkarjev z izsiljevanjem slovencev, je za dolgo uničila dobre odnose dveh držav. Kar se danes dogaja ni po krivdi slovencev. Mi smo se samo pravočasno umaknili od nor:cev, ki niso videli nobene druge poti kot vojno in pobijanje lastnih državljanov. Počasi prihaja spoznaje, trajalo pa bo še dolgo da pride ljudem v zavest resnica, medtem pa se lahko zanesemo samo na sebe.
bnam 2707
18. 04. 2009 09.12
Hrvaška v svetu ne pomeni kaj dosti.Mesič govori traparije,ki so njemu svojstvene.Hrvaška ne more dati nečesar,kar nikoli ni imela! Pravica Slovenije je,da uveljavi mejo po Londonskem memorandumu.Prav tako bi morala v DZ razveljaviti vsa dejanja v škodo Slovenije,ki so bila izvršena po letu 45 in so bila del pritiskov in izsiljevanj hrvaške v tedanji Jugoslaviji. Slovenija je morala veliko požreti na račun jugoslovanstva bratstva in enotnosti,ki se je sesul zaradi "odličnih" politikov in nacionalizmov. Dnes Slovenije nihče ne bo izsiljeval,ima izskušnje še zlasti z hrvati,ki so bili tvorci geografske karte v SFRJ. Slovenija nikoli ni podpisala nobenega dogovora z hrvaško,ki bi te dovoljeval okupacijo Istre.Istra ni hrvaška in to ti tam spodaj na Balkanu dobro vedo.Vendar pravi volkovi so drugje in ne v Ljubljani.Tega se tam na jugu ne zavedajo,ali pa....
Bolivar
18. 04. 2009 01.56
Ne moreš šenkati nečesa ,kar nimaš! Potem je to luft!
12345s
18. 04. 2009 01.25
Če bi Hrvati šenkali tisto valo Italijanom,bi hitro bil konec debate.
spomini
18. 04. 2009 01.00
Živel Mesič
Bolivar
18. 04. 2009 00.56
Razlika je v prodajanju ali vračanju zavzetega tujega ozemlja! In ti se imaš za Slovenko,sramota! Dejansko pa si "slovenka",kot sama pogosto praviš!
12345s
18. 04. 2009 00.50
Bravo Mesić, ne prodajte se.
Bolivar
18. 04. 2009 00.12
Me pa zanima,zakaj so Hrvati tako proti temu predlogu? Saj je en slovenski,en hrvaški in trije evropski pogajalci! Torej HR:SLO=1:1 ostali trije evropski pogajalci pa naj presodijo ,kateremi strani dajo svoj glas!
Bolivar
18. 04. 2009 00.09
prosper JADE717.04.2009, 22:110 ker v HAGU imajo prakso, da razdelijo NA POL (morsko mejo)...... ko dokazete da je celi zaliv vas, to sodišče ga ne bo podelilo na pol. a dokazi o lasnisto so močnejsa stran slovencev, kaj ne? no vi itak imate dokunemte da je cela istra vasa pa tak na koncu ne bo treba deliti piranski zaliv Ni res,nimamo dokumentov da je Istra naša(slovenska),ampak o tem pričajo zgodovinski podatki,zemljevidi,dejstva in sicer,da je bila naša,ni pa več! In je tudi nočemo,ampak hočemo naš Piranski zaliv!
mali-kekec
17. 04. 2009 23.12
vinadap 17.04.2009, 17:01 6 Italija nekaj pomeni v svetu in EU,hrvaška pa nič,to je razlika. Vsaka opica je intelektualno bolj razvita od tebe! vinadap tudi to je velika razlika, med tabo in primatom!