Človeška veriga, dolga kar 33 kilometrov, se je raztezala od skrajnega zahodnega dela Berlina skozi Brandenburška vrata do najbolj vzhodne mestne četrti. Sodelovalo je okoli 30 tisoč Nemcev, ki so s svečami v rokah tako mirno protestirali proti neonacističnemu pohodu, napovedanemu za nedeljo.
"Radi bi se zoperstavili tem nepopravljivim ljudem, ki še danes zanikajo to, kar se je dogajalo pod nacistično oblastjo," je dejal berlinski župan Klaus Wowereit. Dogodek je del "Festivala demokracije", kakor so v Berlinu poimenovali dvodnevne proslave ob šestdesetletnici konca druge svetovne vojne.
"8. maj 1945 je bil dan osvoboditve Berlina, Nemčije in Evropi izpod nacističnega diktatorstva. Ta dan ima trajen zgodovinski pomen – nikoli več terorja, vojne in genocida. Biti moramo čuječi," je še dodal župan nemške prestolnice.
Za večino Nemcev konec vojne pomeni osvoboditev, skrajno desna Nacionalno demokratska stranka (NPD) pa se s tem ne strinja in je napovedala pohod, ki naj bi neonaciste združil pod geslom: "60 let laži o nemški 'osvoboditvi' – čas je, da končamo kult krivde". Pripraviti so ga želeli v središču mesta ter zakorakati skozi Brandenburška vrata, ki simbolizirajo združitev obeh Nemčij, ter mimo spomenika holokavstu, česar pa berlinske oblasti niso odobrile. Njihovo odločitev je pohvalil tudi nemški notranji minister Otto Schily. "To je sramota, sramota in nič drugega, ta stranka kot je NPD s svojimi nacističnimi idejami in javno podobo, ki spominja na naciste, sploh obstaja," je dejal.
Nemška vlada je že večkrat poskušala prepovedati omenjeno stranko, vendar jim to doslej ni uspelo, saj neonacisti uspešno izkoriščajo svoboščine, ki jim gredo po ustavi.