"Če bo izbruhnila državljanska vojna, potem je ne bo nikoli več mogoče zaustaviti," je za neko iraško televizijo dejal iraški obrambni minister Sadun al Dulajmi in dodal, da je pripravljen za vzpostavitev miru v Iraku na ulice poslati tudi vojaške oklepnike.
Notranji minister Bajan Džabur pa je sporočil, da je prepoved vožnje z avtomobili v Bagdadu podaljšana do ponedeljka zjutraj, in sicer do 6. ure. Prav tako bo policija aretirala vsakogar, ki bo imel pri sebi orožje.
V Bagdadu sicer ostaja v veljavi celodnevna policijska ura, vendar pa oblasti prebivalcem dovoljujejo zadrževanje na ulicah. Prepovedano je le zbiranje v večjih skupinah, saj so te lahko tarča samomorislkih napadalcev.
V številnih provincah po državi bo policijska ura veljala med 8. uro zvečer in 6. zjutraj.
Suniti vendar na pogajanjih?
Predstavniki sunitov v iraškem parlamentu so se vrnili na pogajanja o sestavi nove iraške vlade, potem ko je premier Ibrahim Džafari - šiit - obljubil, da bo zaščitil sunitska svetišča in namenil proračunska sredstva za njihovo obnovo.
Po sredinem napadu na eno najpomembnejših šiitskih mošej v državi, Zlato mošejo v Samari, so namreč šiiti iz maščevanja poškodovali več deset sunitskih mošej.
Oblasti upajo, da bo vrnitev sunitskih predstavnikov za pogajalsko mizo vsaj malo umirila razmere.
Suniti in šiiti nadaljujejo maščevanje
Neznanci so vdrli v neko hišo v Bakubi in ustrelili dvanajst članov šiitske družine. Med ubitimi so tudi ženske in otroci. V istem mestu so se ponoči varnostne sile spopadle s skrajneži. Štiri so ubili, sedemnajst pa so jih aretirali.
V različnih delih iraške prestolnice so našli enajst moških trupel, vse žrtve so bile ustreljene. Poleg tega so skrajneži v bližini neke mošeje v Bagdadu ubili 14 policistov. Policija domneva, da so pripadnike iraških varnostnih sil ustrelili šiiti, ki so obstreljevali sunitsko svetišče Abu Hanifa v Bagdadu. V isti mošeji sicer poteka srečanje šiitskih in sunitskih verskih predstavnikov, ki iščejo izhod iz začaranega kroga nasilja.
V bližini policijske postaje v šiitskem svetu mestu Karbala je v eksploziji avtomobila bombe umrlo 8 oseb, najmanj 31 je ranjenih. Eksplozijo avtomobila bombe naj bi sprožil samomorilski napadalec.
Skrajneži so napadli tudi pogrebni sprevod pred dvema dnevoma ubite novinarke televizije Al Arabija Atvar Bahgad. V streljanju so bili ubiti najmanj trije policisti, pet je ranjenih. Pogrebci so nadaljevali pot, pri tem pa so naleteli še na bombo. Eksplozija je zahtevala več žrtev.
Bo policijska ura dovolj?
Napad na Zlato mošejo v Samari je v Iraku sprožil nasilje brez primere. V različnih povračilnih napadih je umrlo že več 200 ljudi, trdi iraška policija, medtem ko vojska vztraja, da so številke pretirane in da je žrtev 119.
Potem ko so oblasti v petek policijsko uro v Bagdadu in treh iraških provincah uvedle tudi čez dan, so se razmere nekoliko umirile. Oblasti so policijsko uro za čez dan podaljšale tudi danes. Policijska ura za iraško prestolnico ter province Dijala, Babil in Salahadin prepoveduje promet z izjemo policijskih, vladnih in reševalnih vozil.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.