Po nesreči trajekta Norman Atlantic pri grškem otoku Krf, še vedno vlada zmeda. Italijanske oblasti namreč pravijo, da ne vedo, koliko potnikov trajekta še pogrešajo.
Z goreče ladje so jih rešili več kot 400, ko jo je kot zadnji zapustil kapitan, je bila prazna. A vprašanje je, ali bi morda morali v morju okoli trajekta še naprej iskati trupla.
"Ne vemo natančno, koliko ljudi je bilo na trajektu. Na seznamu potnikov so namreč napake, prav tako ne vemo, koliko predvidenih potnikov se sploh ni vkrcalo, koliko jih je trajekt zapustilo na vmesnih postajah, koliko jih je ob prijavi navedlo lažna imena ..." je pojasnjeval italijanski prometni minister Maurizio Lupi.
Admiral italijanske mornarice Giovanni Pettorino pa je povedal, da so s trajekta rešili 80 ljudi, ki jih sploh ni bilo na seznamu potnikov, so pa iskali dve osebi z istim imenom, za kateri se je na koncu izkazalo, da gre pravzaprav le za eno osebo, ki je bila zapisana dvakrat.
Na trajektu tudi Slovenec
Do zmede je očitno prišlo tudi v primeru slovenskega državljana. Potem ko je doslej veljalo, da na trajektu ni bilo Slovencev, se je zdaj izkazalo, da je bil na trajektu Slovenec, ki pa je bil na seznam potnikov vpisan kot Italijan. Potnik je bil uspešno rešen s trajekta in je trenutno na krovu ladje San Giorgio, ki je na poti v italijanski Brindisi.
Gre za 42-letnega avtoprevoznika iz okolice Nove Gorice, ki pa v nesreči ni bil huje poškodovan in je že na varnem v Italiji. Kot so pojasnili na zunanjem ministrstvu, je bila prva informacija napačna zato, ker je slovenski državljan vozil za italijanskega avtoprevoznika in so ga reševalci sprva identificirali kot italijanskega državljana, so poročali v oddaji 24UR.
Zakaj je sploh zagorelo?
Policija je medtem začela kriminalistično preiskavo, s katero bi naj ugotovili, zakaj je v garažnem delu trajekta prišlo do požara. Inšpektor je sicer ob zadnjem pregledu na ladji našel kup napak, a se rok, do katerega bi jih moral lastnik odpraviti, do nesreče še ni iztekel.
Rešeni potniki so medtem medijem razkrili grozo nesreče. "Bilo je kot v Dantejevem Peklu. Ladja se je dobesedno topila, iskali smo predmete, na katerih bi lahko stali, da nas ne bi peklo v noge," je dejal grški potnik.
Precej kaotično je bilo tudi reševanje, ki je trajalo ure in ure, ker so morali zaradi preveč razburkanega morja, potnike reševati s helikopterjem. "Prevladal je zakon džungle, ljudje so se prerivali, nihče ni upošteval, da bi naj imeli prednost otroci," pa je povedal nek drug potnik.
Trajekt je kot zadnji 36 ur potem, ko je poslal klic na pomoč, zapustil kapitan Argilio Giacomazzi. 62-letni pomorščak z več kot 40 letnimi izkušnjami, je v očeh italijanske javnosti postal junak in vse tisto, kar kapitan Coste Concordie Francesco Schettino ni bil.
Giacomazzi je vseskozi bdel nad reševanjem prestrašenih potnikov, z mirnim pristopom pa je veliko pripomogel k temu, da na krovu ni izbruhnila panika, zaradi katere bi lahko bilo število žrtev še veliko višje od še neuradnega števila 10.
Giacomazzijeva žena je sicer medijem že kmalu po nesreči dejala, da so potniki z njenim soprogom za krmilom trajekta v najboljših možnih rokah, saj da bo storil vse, da reši njihova življenja.
Njegova hči pa je dejala, da je z njim govorila le malo pred nesrečo, ko ji je povedal, da plovba poteka brez težav, in da se kmalu vidita. "Potem pa smo slišali za nesrečo in od takrat nismo mogli več stopiti v stik z njim. Komaj čakam, da ga objamem," je dejala.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.