Hrvaška demokratska skupnost (HDZ), najmočnejša hrvaška opozicijska stranka meni, da je premier Račan pogajanja s slovenskim kolegom Drnovškom vodil daleč od oči hrvaške javnosti in da je v nasprotju z odločitvijo sabora, da mora vlada v pogajanjih s slovensko stranjo vztrajati pri sredinski črti v Piranskem zalivu, pristal na to, da večji del zaliva pripada Sloveniji.
Sabor, ki je 18. septembra začel jesensko zasedanje, je zahtevo po sprožitvi vprašanja zaupnice Račanu uvrstil na dnevni red kot 48. točko. Zaradi vložitve haaške obtožnice proti upokojenemu hrvaškemu generalu Janku Bobetku je sabor vse ostale razprave premaknil. Po pričakovanjih naj bi sabor o tem začel razpravo v sredo, vendar tega zaradi današnjega hrvaškega državnega praznika dneva neodvisnosti ni bilo moč preveriti.
Kot je zapisano na spletni strani sabora, bo odbor sabora za zunanjo politiko v sredo popoldne razpravljal o aktualnih vprašanjih uresničevanja hrvaške zunanje politike, v zaprtem delu seje pa še o odpoklicu vodij hrvaških diplomatskih misij v tujini. Po poročanju tednika Nacional naj bi govorili o razrešitvi 14 hrvaških veleposlanikov in konzulov. Čeprav se večini izteka mandat, pa naj bi po navedbah Nacionala vlada našla zamenjavo za samo dva. Seje odbora se bo udeležil tudi zunanji minister Tonino Picula.