
Predsednik iraškega sodišča za vojne zločine, Salem Čalabi, je povedal, da iraška kazenska zakonodaja pozna smrtno kazen, ki pa je trenutno ne izvajajo, ker je moratorij na najvišjo kazen uvedla okupacijska uprava. Kot je dejal, ni pričakovati, da se bo sojenje Huseinu začelo prej kot v enem letu.
Med sodiščem in okupacijskimi oblastmi potekajo 'intenzivna pogajanja' o izročitvi Sadama Huseina, je povedal Čalabi, ki pričakuje, da bodo Američani Husina iraški vladi predali kmalu po 30. juniju, ko bo oblast prevzela prehodna vlada.
Sodišče za vojne zločine je odprlo več regionalnih uradov, v katerih zbirajo informacije o zločinih nekdanjega režima. "Vanje redno prihaja na stotine, če ne celo na tisoče ljudi, ki želijo oblastem dati nove informacije," je dejal Čalabi, ki je tudi priznal, da prebivalci sicer prezirajo sodelovanje z okupacijskimi oblastmi. "Vsi, ki sodelujejo pri izgradnji demokratičnega Iraka, se srečujejo z nevarnostjo," trdi Čalabi.
Sodišče pričakuje, da bodo okupacijske oblasti iraškim organom predale tudi druge osebe, zaprte zaradi obtožb za vojne zločine. V ta namen so tudi ustanovili poseben sodniški svet, nekatere sodnike pa so poslali na usposabljanje na Haaško sodišče za vojne zločine.