Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili je danes postavil avtonomno pokrajino Adžarijo pod neposredno upravo Tbilisija. "V prehodnem obdobju do predčasnih volitev v avtonomni pokrajini bom jaz neposredno upravljal z Adžarijo," je dejal Sakašvili v nagovoru na gruzijski televiziji. "Da bi se izognil prelivanju krvi, sem pripravljen dosedanjemu adžarskemu voditelju Aslanu Abašidzeju in članom njegove družine zagotoviti popolno imuniteto na gruzijskem ozemlju ali pa mu dati možnost odhoda v katerokoli državo. A pod pogojem, da bo prostovoljno, brez nasilja odstopil," je dodal.
"Pogovarjal sem se z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in Belo hišo ter ju zaprosil za nudenje političnega azila Abašidzeju in njegovi družini. Zaenkrat še nismo dobili odgovora, a smo obljubili, da ne bomo zahtevali njegove izročitve, da bi mu lahko sodili v Gruziji," je v današnjem televizijskem nagovoru pojasnil Sakašvili. Povedal je še, da namerava v četrtek odpotovati v adžarsko prestolnico Batumi.
Abašidze ne bo odstopil
Kot je danes pojasnila njegova tiskovna predstavnica Tamara Gudava, se je Abašidze vedno pripravljen pogajati, vendar ne o svojem odstopu. Sekretar gruzijskega sveta za nacionalno varnost Vano Merabišvili pa je pred tem nasprotno izjavil, da potekajo pogovori z Abašidzejem o varnostnih zagotovilih v primeru odstopa. Kot je še pojasnil, je še vedno na voljo dovolj časa, da bi se izognili prelivanju krvi. Pri tem je dodal, da za to ostajajo še dve do tri ure.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je danes pozval oblasti v Tbilisiju in Batumiju, naj razmere rešijo na političen način z dialogom. Po vrnitvi iz New Yorka, kjer se je v torek udeležil srečanja bližnjevzhodne četverice, je Lavrov še dejal, da si ruski predstavniki prizadevajo obe strani prepričati v politično rešitev nastalih razmer. Obenem je zatrdil, da Rusija ne razmišlja o črnem scenariju.
Pred tem je že tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Jakovenko izrazil zaskrbljenost Rusije nad dramatičnim poslabšanjem razmer v Adžariji.
Na protestnike v mestu Batumi so streljali oboroženi neznanci in pri tem ranili dva človeka. Na ulicah mesta je opaziti številne paravojaške enote in druge skupine oboroženih ljudi.
Gruzijski obrambni minister Gela Bezhuašvili je zatrdil, da je glavno gruzijsko črnomorsko pristanišče za izvoz nafte v Batumiju minirano, vendar še ni znano, kdo je podtaknil razstrelivo. "To je katastrofa. Gre za nafto, onesnaževanje. Lahko bi prišlo do eksplozije. Minirana so tudi druga mesta," je po sestanku z gruzijskim predsednikom dejal obrambni minister.
Za napetosti kriva razstrelitev mostov
Napetosti med Gruzijo in avtonomno pokrajino Adžarijo so se znova zaostrile minulo nedeljo, ko so v Adžariji na ukaz Abašidzeja razstrelili dva mostova na administrativni meji z Gruzijo. V odgovor na to je gruzijski predsednik postavil desetdnevni ultimat za razpustitev paravojaških skupin. V nasprotnem primeru je Sakašvili zagrozil, da bo razmislil o razpustitvi adžarskih javnih organov in sklicu volitev v tej avtonomni pokrajini.
V pogovoru, ki ga je danes objavil ruski časnik Izvestija, je Abašidze dejal, da ne more izpolniti zahteve iz ultimata, saj je nemogoče pred iztekom ultimata razorožiti paravojaške skupine.
Štirje poslanci adžarskega parlamenta so sicer zaradi protesta proti Abašidzeju že odstopili s položaja. Odstopilo pa naj bi tudi nekaj vodstvenih delavcev adžarske televizije.