Gruzijski predsednik Mihail Sakašvili, ki je bil na predčasnih volitvah 5. januarja s 53 odstotkov glasov drugič izvoljen na položaj, je slovesno zaprisegel. V današnjem nagovoru je napovedal, da bo izboljšal odnose z Rusijo in državo približal Zahodu. V prestolnici se je medtem zbralo več deset tisoč protestnikov.
Sakašvili je po zaprisegi spregovoril več tisoč zbranim pred parlamentom, med katerimi so bili tudi visoki domači in tuji predstavniki, med drugimi poljski predsednik Lech Kaczynski in romunski predsednik Traian Basescu, medtem ko je Rusijo predstavljal zunanji minister Sergej Lavrov.
V govoru je Sakašvili volitve, katerih veljavnost opozicija oporeka, označil za najbolj demokratične v zgodovini Gruzije in dodal, da so se volivci odločili za enotnost in demokratični razvoj Gruzije. "Naša moč je v enotnosti. Moramo se združiti in skupaj zgraditi našo državo," je dejal.
Slovesni zaprisegi je sledila še vojaška parada na osrednji aveniji Rustaveli, na kateri so vojaki nosili orožje, narejeno v ZDA in ne v Rusiji. To naj bi bil znak Sakašvilijevega namena, da Gruzijo usmeri proti Zahodu, stran od Moskve.
Opozicija zavrača uradne izide volitev. Več deset tisoč privržencev opozicije se je med Sakašvilijevo slavnostno zaprisego zbralo na protestih na drugem koncu prestolnice. Zahtevali so ponovitev predsedniških volitev oziroma izvedbo drugega kroga, na katerem bi se znova pomerila Sakašvili in glavni opozicijski kandidat Levan Gačečiladze.
"Moramo poskrbeti za protiutež tej maškaradi, ki se dogaja na aveniji Rustaveli," je množico protestnikov nagovoril vodja opozicije Constantine Gamsakhurdia in dodal, da z zahtevo po razveljavitvi izidov volitev ne bodo odnehali.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.