Vsaka ženska ima rada urejene nohte, na manikuro in pedikuro vse pogosteje hodijo tudi moški. In čeprav je občutek urejenosti prijeten, pogled na manikirane nohte pa lep, se marsikje po svetu za tem bliščem skriva beda tistih, ki si s tem služijo kruh.
Te problematike so se lotili novinarji časnika New York Times, ki so se pogovarjali ljudmi, zaposlenimi v salonih za oblikovanje nohtov. Njihova raziskava je pokazala velike razsežnosti izkoriščanja ljudi v tem poslu - delavci delajo za minimalno plačo, če jo sploh dobijo, pogoji dela so neprimerni, deležni so raznih oblik poniževanja s strani nadrejenih, prihaja celo do fizičnih zlorab.
V ZDA je okoli 17.000 salonov za oblikovanje nohtov, približno 2.000 jih je samo v New Yorku. Raziskava je pokazala, da delodajalci pogosto izkoriščajo mlada dekleta iz Azije in Latinske Amerike - veliko od njih je nezakonitih priseljenk, ki ne znajo govoriti angleško – tako, da morajo delati po 10 ali 12 ur na dan, več dni zapored, za kar dobijo med 10 in 30 dolarjev (med 9 in 27 evrov) plačila. Sklonjene nad rokami in nogami strank so neprestano izpostavljene strupenim kemikalijam in hlapom. Nekatere uspejo obdržati napitnine, ki jih dobijo, spet drugim jih zasežejo. Odrekajo jim pravice do malice, s pomočjo videkamer pa jih nadzorujejo in posledično kaznujejo za manjše napake.
V nekem salonu v East Northportu, na primer, so delavci prejemali le dolar in pol (manj kot evro) na uro za 66-urni delovni teden, v Harlemu so delodajalci svojim zaposlenim zaračunavali vodo, ki so jo spili, in jim ob dneh, ko so imeli malo prometa, sploh niso plačevali ur, v nekem salonu na Long Islandu pa so zaposleni pripovedovali celo o verbalni zlorabi in brcah, ki so jih dobili, če so se usedli na stole za pedikuro.
Med 100 delavci, s katerimi so govorili novinarji, jih je samo četrtina povedala, da so plačani z vsoto, ki ustreza minimalni urni postavki. Vsem, razen trem ljudem, pa so delodajalci že kdaj odrekli plačilo zaradi različnih razlogov, ki bi se v vsej realnosti smatrali za nezakonite, kaj šele, da bi dobili plačane nadure.
Nekateri lastniki salonov so novinarjem izkoriščanje delavcev priznali. Eden od njih, ki se je predstavil kot Howard, je najprej zanikal, da bi počel karkoli narobe, nato pa le priznal, da tako pač je v njihovem poslu. "Saloni imajo različne načine poslovanja. Vodimo jih tako, da naša mala podjetja lahko preživijo," je dejal. Nekateri delodajalci so povedali tudi, da jim s tem, ko jim nudijo zaposlitev, migrantom pravzaprav pomagajo preživeti.
Guverner napoveduje kazni
Guverner New Yorka Andrew Cuomo v boju s temi anomalijami namerava preveriti vse salone v svojem mestu in obljublja kazni za delodajalce, ki se ne držijo pravil. In čeprav je to velik korak v pravo smer, je nekaj takega prevelik zalogaj za enega samega guvernerja. Dejstvo namreč je, da nobeno posamezno mesto ne more pričakovati, da bo lahko samo razrešilo ta obširen problem, če nima podpore na državni ravni. V prekršku je namreč na milijone delodajalcev v različnih panogah. Najboljša rešitev so zato po mnenju časnika sindikati, ki morajo izpogajati boljše delovne pogoje in plače ter stalno nadzorovati in prijavljati kršitve.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.