Uvod v Veliki četrtek - v sveto tridnevje praznovanja velike noč je bil na Bližnjem vzhodu več kot krvav. V samomorilskem napadu v hotelu Parc v Netanji severno od Tel Aviva je poleg palestinskega napadalca umrlo najmanj 19 ljudi, 100 je ranjenih od tega 24 huje. Po poročanju arabske televizije Al Džazira naj bi odgovornost za napad prevzelo oboroženo krilo skrajnega islamskega gibanja Hamas. Palestinski napadalec pa je streljal tudi na ljudi v neki restavraciji v Jaffi in pri tem ranil najmanj 4 ljudi.
Ožji kabinet izraelskega voditelja Ariela Šarona je na izredni seji v sredo zvečer v Jeruzalemu palestinske avtonomne oblasti neposredno obtožil za samomorilski napad palestinskega skrajneža. Na seji ožjega kabineta so razpravljali tudi o morebitnem vojaškem "odzivu" proti Palestincem.
Izraelski obrambni minister Benjamin Ben Eliezer pa je medtem že stopil v stik s poveljstvi izraelskih sil in tajnih služb, da bi se posvetovali o morebitnem posredovanju, so še poročale tuje tiskovne agencije. Samomorilski napad v Netanji so obsodile tudi palestinske avtonomne oblasti, generalni sekretar ZN Kofi Annan in ameriški predsednik George Bush. "Te brezsrčne, hladnokrvne umore je treba prekiniti," je v Atlanti dejal Bush, ki je vnovič pozval Arafata in palestinske oblasti, naj storijo potrebno za ustavitev napadov. Kofi Annan je poudaril, da so takšni napadi "moralno odvratni in povzročajo veliko škodo palestinskemu vprašanju." Dejal je, da je Zinni dosegel napredek v prepričevanju izraelske in palestinske strani glede varnostnega dogovora, ki je potreben za nadaljevanje mirovnih pogajanj. Ameriški državni sekretar Colin Powell je prav tako dejal, da je Zinniju uspelo zbližati stališča obeh strani.
Palestinske avtonomne oblasti pa so v sporočilu zapisale, da ostro obsojajo napade na izraelske civiliste, predvsem če se zgodijo na predvečer judovskega praznika pasha. Vnovič so še poudarile svojo zavezanost prizadevanjem ameriškega odposlanca za Bližnji vzhod Anthonyja Zinnija za dosego prekinitve ognja.
Danes konec vrha v Bejrutu
V libanonski prestolnici Bejrut se bo danes dopoldne nadaljeval drugi, zadnji dan vrhunskega srečanja Arabske lige. Tiskovni predstavnik State Departmenta Richard Boucher pa je izrazil razočaranje ZDA, ker se Arafat ne udeležuje vrha Arabske lige, ki se bo danes končal v Bejrutu. Izrazil je še podporo predlogu savdskega princa Abdulaha glede normalizacije odnosov arabskih držav z Izraelom, če se ta umakne za meje iz leta 1967 in omogoči nastanek palestinske države z glavnim mestom Jeruzalemom. Boucher je dejal, da je predlog pomemben, kljub neenotnosti arabskih voditeljev v Bejrutu, ker se ti tam kljub vsemu pogovarjajo o miru z Izraelom.
Kot je v sredo zvečer povedal palestinski minister za mednarodno sodelovanje Nabil Šat, se bo palestinska delegacija danes vrnila na vrh. Palestinska delegacija je namreč v sredo srečanje po nekaj urah zapustila, ker na njem niso neposredno prenašali govora palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Iz virov blizu palestinske delegacije pa se je izvedelo, da naj bi palestinski voditelj udeležence vrha danes le neposredno nagovoril preko satelitske povezave.
Po predvidevanjih pa naj bi na vrhu razpravljali tudi o drugi – predvsem za ZDA – pomembni in aktualni temi: morebitnem napadu na Irak. Po obstoječih predlogih resolucij z bejrutskega vrha naj bi arabske države nasprotovale "uporabi sile" proti Iraku. Resolucije naj bi tudi vsebovale poziv za ukinitev sankcij proti tej državi, ob pogoju, da Bagdad spoštuje vse resolucije OZN.
Irak in Kuvajt sta ob robu srečanja s posredovanjem Katarja in Omana dosegla kompromis glede razmejitve.