Tujina

Samomorilski napad v Netanji

Ramala/Rim/Madrid, 19. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V samomorilskem napadu na tržnici v izraelskem mestu Netanja sta poleg napadalca umrla dva Izraelca, 56 ljudi je ranjenih. Odgovornost je prevzelo palestinsko skrajno gibanje Hamas, izraelska vlada pa obtožuje palestinsko vodstvo.

Bomba v Netanji

prizorišče napada v Netanji
prizorišče napada v Netanji FOTO: Reuters

Po dvanajstih dneh zatišja je na Bližnjem vzhodu prišlo do novega samomorilskega napada. Iz policijskih virov se je izvedelo, da je policija nekaj ur pred napadom na tem območju poostrila nadzor, potem ko je prejela informacijo, da naj bi pripravljali samomorilski napad. Po navedbah očividcev naj bi napadalec nosil izraelsko vojaško uniformo.

Palestinski voditelj Jaser Arafat je v pogovoru za italijansko televizijo RAI ostro obsodil vse napade na izraelske civiliste. Palestinsko vodstvo pa je v sporočilu za javnost pozvalo palestinski narod in različne politične frakcije, naj obsodijo samomorilske napade, "saj ti predstavljajo nevarnost za palestinski narod, njegovo prihodnost in želje po neodvisni državi".

Netanja, ki leži blizu Zahodnega brega, je pogosto tarča napadov palestinskih skrajnežev. V zadnjem napadu 27. marca - odgovornost zanj je prav tako prevzel Hamas - je umrlo 29 ljudi. Dva dni zatem je Izrael začel vojaško ofenzivo na Zahodnem bregu.

Usoda 13. Palestinca še ni znana

Palestinci iz betlehemske cerkve so trenutno še vedno na Cipru
Palestinci iz betlehemske cerkve so trenutno še vedno na Cipru FOTO: Reuters

Države EU so se naposled le uspele dogovoriti o sprejemu 13 Palestincev, ki so jih pred več kot tednom dni izpustili iz bazilike Jezusovega rojstva v Betlehemu in sprejeli na Cipru. Kot so povedali na španskem zunanjem ministrstvu, bosta po tri Palestince sprejeli Španija in Italija, po dva Grčija in Irska ter po enega Portugalska in Belgija, medtem ko naj bi en palestinski borec ostal na Cipru. Ciper pa je zatrdil, da ni prejel nobene zahteve predsedstva EU za sprejem enega od 13 Palestincev. "Nobene zahteve nismo prejeli o stalnem sprejemu nikogar. Sicer pa dogovor z EU jasno predvideva le začasen sprejem," je dejal tiskovni predstavnik ciprske vlade Mihalis Papapetru. Zunanji minister Ioanis Kasulides je dejal, da so pogovori v zadnji fazi in da se bo Ciper držal dogovora z EU. Končno odločitev naj bi sprejeli v ponedeljek ali torek.

Do dogovora o sprejemu Palestincev je sicer prišlo v soboto zvečer po več telefonskih pogovorih, ki jih je imel španski zunanji minister Josep Pique s svojimi evropskimi kolegi. Pique sicer ni povedal, kdaj bodo Palestinci odpotovali s Cipra, prav tako ni pojasnil, kakšen status bodo dobili ob prihodu v države EU.

Arafatovi ministri bi odstopili

Pod vse močnejšim pritiskom javnosti po političnih reformah je v soboto kakih 20 ministrov v vladi palestinskega voditelja Jaserja Arafata izrazilo pripravljenost odstopiti, če se bo Arafat odločil razpustiti vlado. Kot je pojasnil palestinski minister za lokalne skupnosti Saeb Erekat, so ministri to storili v skladu s pozivom parlamentarnega odbora za izvedbo reform v vladi v prihodnjih 45 dneh. Med temi zahtevami je tudi oblikovanje nove vlade, ki naj bi jo sestavljalo največ 19 ministrov. Po navedbah dobroobveščenih virov je Arafat od ministrov zahteval, naj za zdaj ostanejo v vladi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10