Nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja so izpustili iz zapora. Sodišče je namreč odločilo, da ni več razlogov, da bi Sanader moral biti med sojenjem v priporu, v katerem je skupno prebil nekaj dni več kot eno leto. Od tega je bil na Hrvaškem zaprt 151 dni, pred tem pa je bil zaprt v Avstriji, kjer so ga prijeli, ko je želel odleteti v ZDA.
"Vesel, sem ker bom lahko po letu dni spet s svojo družino. Zahvaljujem se tako družini kot tudi svojim prijateljem. Šele danes se bom lahko pridružil svoji odvetniški ekipi, s katero bomo lahko šele zdaj skupaj začeli pripravljati mojo obrambo," je dejal po izpustitvi. Izidov volitev ni želel komentirati, ob tem pa je tudi dejal, da ne bo dajal nobenih političnih izjav in intervjujev. Povedal je, da težav z zdravjem nima, zaradi poškodbe noge bo moral le še na pregled k ortopedu, vendar pa pričakuje, da bo vse v redu.
Novinarji pa so ga čakali tudi pred njegovo vilo. Ko so ga pripeljali na dom, je novinarjem dejal, da je že vse povedal pred zaporom ter novinarje vprašal, če jih kaj zebe, nato pa je vstopil v hišo.
Danes se je sicer udeležil sojenja zaradi prejetja domnevne provizije od avstrijske banke Hypo Alpe Adria. Takoj po zaključku se je vrnil v zapor Remetinec, kjer je le še pobral svoje stvari in nato odkorakal na prostost. Sodišče je za izpustitev zahtevalo 12,6 milijona kun (1,8 milijona evrov) varščine. Danes so Sanaderjevi odvetniki plačali 300.000 evrov v gotovini, za preostali del pa so Sanaderjevi prijatelji zastavili hipoteko na svoje nepremičnine. Predstavnik sodišča je pojasnil, da bo v primeru karšne koli kršitve pogojev, ki jih je sodišče podalo za izpustitev, Sanader spet zaprt, če pa bo pobegnil, bo varščina postala last države.
Kaj se je dogajalo na sojenju?
Danes je pričal eden od nekdanjih menedžerjev koroške banke Franz Hasslinger. Med drugim je potrdil, da je Sanader zahteval osem odstotkov provizije od 20 milijonov evrov posojila hrvaški vladi.
Hasslinger je povedal, da je od nekdanjega predsednika uprave Hypo banke Wolfganga Kultererja slišal, da je Sanader kot takratni namestnik hrvaškega šefa diplomacije prejel provizijo, potem ko so hrvaški vladi odobrili 20 milijonov evrov posojila za nakup novih diplomatskih predstavništev. "Kulterer je povedal, da je za omenjeno posojilo nujno treba plačati provizijo ter da je to pogoj za nadaljevanje poslovanja banke na hrvaškem trgu," je izjavil Hasslinger, ki je priča tožilstva. Enako je na sodišču v četrtek trdil nekdanji direktor Hypo Leasinga Günter Striedinger, ki ga je Kulterer redno obveščal o poteku pogajanj o posojilu s Hrvaško v letih 1994 in 1995.
Hasslinger je še dejal, da je Sanader zahteval osemodstotno provizijo, s čimer se uprava banke ni strinjala, tako so od Kultererja zahtevali, naj se dogovori glede provizije v okviru običajnih zneskov – med enim in petimi odstotki. Na koncu naj bi Sanader prejel "zgornjo mejo", kar sta potrdila tako Hasslinger kot Striedinger.
Sicer še ni jasno, kdo naj bi plačal provizijo, ker je Striedinger v četrtek povedal, da je provizija običajno šla v breme stranke, medtem ko je Hasslinger dejal, da naj bi Hypo banka plačala dve petini omenjene provizije.
Bremenijo ga tudi vojnega dobičkarstva
Sanader je sicer obtožen tudi vojnega dobičkarstva, ker je domnevno provizijo prejel, medtem ko je bila Hrvaška v vojni. Druga točka obtožnice ga bremeni, da je prejel deset milijonov evrov podkupnine od madžarske energetske družbe Mol za prepustitev upravljavskih pravic v Ini v letih 2008 in 2009.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.