Evropski svet je namreč v petek sprejel odločitev, da se 17. marca naslednje leto začnejo pristopna pogajanja s Hrvaško. "Izjemno sem zadovoljen z odločitvijo Evropskega sveta. To je veliko več, kot sem pričakoval in mislim, da ima Hrvaška vse razloge, da je zadovoljna," je bil navdušen hrvaški premier Ivo Sanader.
"Danes so vsi izrekli priznanje moji vladi in Hrvaški ter dejali, da si Hrvaška to zasluži, zato mislim, da je to velik dan. 17. marec je mesec in pol prej, kot sem pričakoval in smo načrtovali," je še povedal Sanader in dodal, da je bilo do zadnjega trenutka negotovo, kateri datum za začetek pogajanj bo Hrvaška dobila, saj se je pred tem kot glavni datum omenjal 26. april.
Trije politični kriteriji za približevanje EU
Sanader je poudaril, da gre za brezpogojni datum ter pojasnil, da je Hrvaška pogoj celovitega sodelovanja z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije imela tudi do sedaj - tako za pridobitev mnenja kot za pridobitev statusa kandidatke in tudi za določitev datuma začetka pogajanj.
"Za približevanje Evropski uniji za Hrvaško veljajo trije politični kriteriji in sicer sodelovanje s haaškim sodiščem, reforma pravosodja in vrnitev beguncev ter lastnine. Vsi trije pogoji ostajajo in to ne samo za sedaj, temveč za celoten pristopni proces. Zato ne gre za pogojni, temveč za brezpogojni začetek pogajanj," je Sanader izjavil in razkril, da je Evropski svet na internem sestanku odločil, da bo oceno o tem, kakšno je hrvaško sodelovanje s haaškim sodiščem, podala naslednja predsedujoča država EU, to je Luksemburg.
Gotovina se mora soočiti s haaškim sodiščem
Predsednik hrvaške vlade je poudaril, da je Hrvaška do sedaj pokazala, da v celoti sodeluje s haaškim sodiščem, tako pa bo tudi v prihodnje. "Primer generala Gotovine ostaja. Ta obtožnica je dejstvo, pred katerim si ne moremo zatiskati oči. Zato še enkrat pozivam generala Gotovino, da razkrije svojo vlogo v domovinski vojni in jo pojasni pred haaškim sodiščem. Gotovina se mora pojaviti pred tem sodiščem in izkoristiti to priložnost, kjerkoli že je, ker v vsakem drugem primeru otežuje položaj, tako sebi kot Hrvaški," je poudaril hrvaški premier ter dodal, da si hrvaška vlada na vse načine prizadeva, da bi pozitivno rešila omenjeni primer.
Sanader je odgovoril tudi na očitke, ki prihajajo s strani hrvaških opozicijskih strank, da Hrvaška zamuja z imenovanjem pogajalskih ekip. Dejal je, da bodo pogajalske skupine do začetka pogajanj v celoti pripravljene, da so znana že skoraj vsa imena ter da bodo načela oblikovanja pogajalskih ekip usklajena v dogovoru z vsemi parlamentarnimi strankami.